V neděli ráno odvolali meteorologové regulaci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kterou vyhlásili v pátek, zůstala tam nicméně vyhlášená smogová situace.

Po poledni v Jihomoravském kraji zrušili smogovou situaci, která ovšem dál zůstává kromě Pardubického a Královéhradeckého také ve Zlínském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. V Moravskoslezském kraji meteorologové v neděli večer odvolali smogovou situaci na Třinecku, v ostatních částech kraje zůstává v platnosti.

Smogová situace platí v osmi krajích 

Ve středních Čechách, Olomouckém kraji a Praze trvá přísnější regulace. Magistrát hlavního města dnes večer znovu vyzval řidiče, aby pokud možno nevyjížděli a využili městskou hromadnou dopravu.

Smogová situace tedy platí v celkem osmi krajích, už dříve byla vyhlášena v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Relativně čistý vzduch mají podle mapy ČHMÚ jen tři kraje - Vysočina, Liberecký a Karlovarský kraj.

Některé továrny musejí omezit výrobu 

Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti. Pokud je v regionu vyhlášena i regulace, musejí některé továrny omezit výrobu tak, aby do ovzduší vypouštěly méně škodlivin.

Smogová situace je vyhlašována, když dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh.

Ke smogové situaci přispěly silné mrazy

Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. Meteorologové očekávají, že teplotní inverze, kdy teplota stoupá s výškou, má po víkendu zvolna slábnout. Poté se ale vrátí, i s ní i smog.

„V úterý k nám ve vyšších vrstvách atmosféry pronikne chladnější vzduch od severozápadu, který inverzi pravděpodobně rozruší. V polovině týdne bude postupovat přes střední Evropu k východu tlaková výše, která zde opět obnoví výraznou teplotní inverzi a nepříznivé rozptylové podmínky," uvedli meteorologové na svém informačním webu.

Čtěte také: Meteorologové kvůli polétavému prachu vyhlásili v Praze regulaci