Hygienici doporučují větrat jen krátce a intenzivně, omezit fyzické aktivity venku a jíst více vitamínů. Pomocí může být koupě domovní čističky vzduchu, která zajistí čistší prostředí doma. Je ale třeba dobře vybírat, ne všechny čističky jsou stejně kvalitní.

Nosit venku roušku? To podle hygieniků není potřeba, navíc to podle nich není účinná ochrana. Důležité je sledovat aktuální koncentrace prachu v ovzduší.

Podle dostupných informací byla nejrizikovější místa s výskytem větších koncentrací emisí tradičně v Legerově ulici a Revoluční třídě. Naštěstí změna počasí mlhu rozehnala, ale slunce, které jsme v minulých dnech vnímali jako samozřejmost, zůstalo schované za mraky.

„Prudký pokles teplot"

Současná zima, která by právě v lednu měla vrcholit, se zatím milosrdně nemění ve výrazně studené dny. Lze proto s úsměvem sledovat aktuální předpovědi s jistým apelem, že „prudký pokles teplot" dosáhne až čtyř stupňů pod nulou.

Jako by se už vlastně stalo - úterní nástup sněhových přeháněk naštěstí polétavé částečky prachu srážel k zemi, po klasickém smogu ani památky. Vše vždy řeší vysvobozující vítr, ale s poklesem teplot je riziko návratu smogové situace stále větší.

Smogový příkrov v roce 2011

V ohlédnutí v čase však Praha pamatuje mnohem delší smogové období. Například v roce 2011 podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu smogový příkrov trval více jak dva týdny. Potíže pak pociťovali nejen lidé, ale i zvířata, zejména psi.

Kynologové tvrdí, pohybem při zemi vdechují více prachu než je ho třeba ve dvou metrech.