K nejkřiklavějším případům pro město špatně uzavřených kontraktů patří například ten s ABF na společný podnik Pražský veletržní areál v Letňanech, dále s francouzskou společností JC Decaux na městský mobiliář, stejně tak i s Inchebou na pronájem holešovického výstaviště. Problematický je i projekt na komplex hotelů U Sixtů či na pronájem holešovické tržnice. Jedno mají tyto smlouvy společné: těžko se dají vypovědět a městu nedávají dost manévrovacího prostoru.

Odpovědnost všichni odmítají

„Smlouva je napsána tak chytře, že je prakticky nevypověditelná,“ řekl primátor Pavel Bém na adresu dokumentu s JCD. Bývalý primátor a současný velvyslanec v Rakousku Jan Koukal odmítá nejenom odpovědnost za tento kontrakt s JCD, ale i s Inchebou a ABF. U posledně jmenované dokonce tvrdí, že vznikla až poté, co opustil úřad. „Na to se zeptejte pana Kasla, já jsem nebyl dvacet let primátorem, abych uzavíral všechny smlouvy města,“ řekl Koukal.

Jan Kasl připustil, že v té době skutečně byl primátorem. „Smlouva s Inchebou byla protlačena do rady v týdnu, kdy jsem byl na horách. Byl jsem proti a nepodpořil jsem ji ani v zastupitelstvu. Celé to bylo koupené i přes komunisty, protože polovina ODS v zastupitelstvu s jejím uzavřením také nesouhlasila,“ řekl Kasl.

Smlouvu s ABF podepsal bývalý radní a současný zastupitel Filip Dvořák za Koukalova vedení města. Ke smlouvám se ale moc nehlásí a staví se do pozice já nic, já muzikant. „Sám jsem žádnou nepřipravoval, za to je odpovědný magistrát. Mně uložili smlouvu podepsat, ale připravil ji příslušný odbor,“ řekl. Dvořák prý jen kontroloval, zda obsahuje správné podmínky a že je v intencích usnesení rady. Podle něho není pravda, že jsou smlouvy nevypověditelné. „Když se s nimi správně nakládá, správně se uplatňují sankce, tak jsou vypověditelné všechny,“ tvrdí.