Jen loni se touto formou rozdělilo na 82 milionů korun. „Vládnoucí reprezentací je kontrolní výbor sestavován tak, aby se v závažných věcech k ničemu konkrétnímu nedošlo,“ komentoval stanovisko výboru opoziční zastupitel Jiří Witzany. Podle opozice existuje podezření, že radní přidělovali desítky milionů korun ročně v rozporu se zákonem o hlavním městě. Peníze na akce měla podle Witzanyho schvalovat rada nebo zastupitelstvo jako dar nebo dotace.

Jak obejít zákon

Město a jeho právníci argumentují tím, že o dary nešlo, ale o smlouvy o spolupořadatelství. Nic takového ale zákon nezná. „Je to dobrý vynález, jak obejít zákon,“ dodal Witzany. Zastupitel tvrdí, že stanovisko k této praxi měli poskytnout nezávislí právníci a nikoli magistrátní. „Je to střet zájmů,“ řekl. Kontrolní odbor nyní bude pokračovat v šetření některých smluv a nechá nezávislým právníkům zpracovat analýzu praxe magistrátu. Bývalý náměstek primátora a současný předseda finančního výboru Petr Hulinský odmítl podezření, že mohlo jít i o trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku. „Nemůže se jednat o trestný čin, chybí tam úmysl. Tento systém fungoval řadu let a nikdo nikdy tato pravidla nenapadl,“ řekl.

Změna pravidel

Pravidla však letos změnil radní pro kulturu Milan Richter. Žádosti nyní posuzují výbory a radě či zastupitelstvu doporučí, které akce podpořit. „Změnou pravidel vedení radnice vlastně přiznalo chybu,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská. Mezi smlouvy, kterými se mají kontroloři zabývat podrobněji, patří ta se společností, která loni dostala od města 2,3 milionu na spolupořádání oslav výročí narození Sigmunda Freuda. Kolínská podotkla, že vznikla jen pár dní před tím, než jí město tak velké peníze svěřilo. V tomto případě existuje i podezření ze střetu zájmů, protože lidé z této firmy mediálně zastupovali primátora Pavla Béma v souvislosti s jeho horolezeckou expedicí. Mezi nimi figurovala i Hana Vítková, která před dvěma roky krátce zastávala funkci mluvčí magistrátu.