Sdělil to v tiskové zprávě. Dopravní podnik návrh na ukončení smluvního vztahu vítá, reagovala mluvčí DPP Ilona Vysoudilová. Poté chce ale vypsat nové výběrové řízení.

Kvůli kauze, ve které byly podle ČT údajně vyváděny peníze z jízdenek na Panenské ostrovy, padlo již několik trestních oznámení. Několik jich bylo podáno na Vladimíra Sittu mladšího, který je obchodním ředitelem Neographu, další na předsedu představenstva Neographu Jana Janků.

Firma dodává DPP jízdenky, které obsahují ochranné prvky proti padělání. Podle Sitty se Neograph o tuto zakázku pokoušel dlouhodobě, nebylo ale prý v jeho silách „přetnout spojenectví zainteresovaných lidí z DPP“ s tiskárnou u Mnichova v Německu.

Janků prý podle Sitty vedení Neographu v létě 2007 oznámil, že by zakázku mohla firma získat, pokud by vztah mezi ní a dopravním podnikem zajišťovala za provizi zprostředkovatelská firma. Stala se jí společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Z každé dodané jízdenky firmě plynula část zisku, za dobu trvání smlouvy tak měla získat desítky milionů korun. Podle ČT je za společností nejasná vlastnická struktura.

„Jako generální ředitel společnosti, která jízdenky vyrábí, s plnou odpovědností prohlašuji, že cena jednoho kusu jízdenky je předražena o provizi společnosti Cokeville Assets. Tedy v řádu desítek milionů korun od roku 2008,“ uvedl Sitta.

Janků ale dnes v tiskovém prohlášení informace odmítl a označil je za smyšlené. Odměny za zprostředkovatelské služby podle něj před podpisem smluv schválil generální i obchodní ředitel společnosti Neograph. „Nacenění zakázky pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. a obchodní politiku společnosti Neograph, a.s. měl po celou dobu na starosti výlučně Ing. Sitta (mladší),“ uvedl Janků. Sitta starší podle něho dal přednost podpoře a kamufláži nelegálního jednání vlastního syna před výkonem své funkce ve firmě.

Dohoda

Sitta starší dopravnímu podniku nabídl, aby dohodou zrušili veškeré dosud nesplněné závazky a uzavřeli novou smlouvu za téměř poloviční ceny. Vysoudilová řekla, že DPP návrh na ukončení smlouvy vítá. Poté by podle ní byla pravděpodobně vypsána nová soutěž.

Obvinění, že si dopravní podnik vyžádal zprostředkovatele, odmítá. „Nikdy jsme s žádným zprostředkovatelem nejednali,“ zdůraznila. Popřel to i Janků. Podle něj DP nemohl vědět ani o samotné existenci smlouvy se zprostředkovatelem.

Ekonomický náměstek DPP Ivo Štika zpochybnil, že by Neograph mohl nabídnout padesátiprocentní slevu. Za podobnou částku, jako je ta současná, podle něj jízdenky nakupuje i brněnský dopravní podnik. Celou záležitost označil za vyřizování účtů mezi akcionáři Neographu.

Těmi jsou právě Sitta a Janků. Zatímco Janků podal na Sittu mladšího jménem společnosti trestní oznámení, jeho otec vyzval Janků, taktéž jménem společnosti, aby odstoupil z funkce předsedy představenstva. Janků odstoupit nehodlá. Svou pozici ve společnosti Neograph prý bude hájit.

Čtěte také:
Část peněz z lístků MHD končí na Panenských ostrovech
V kauze jízdenek MHD padlo další trestní oznámení