Dnes živá městská čtvrť byla ve 2. polovině 19. století periferií s ryze českou komunitou. Její nápad postavit český pivovar v monarchii, v níž dominoval německý element, nebylo nic jednoduchého.

V roce 1869 byl Smíchovský pivovar po mnoha peripetiích založen jako akciová společnost. Zaměstnanci byli téměř výhradně Češi a vedení nadržovalo českým obchodním partnerům.

Pochutnal si i císař

První várka tu byla uvařena o dva roky později sládkem Petrem Quaiserem. Do výčepů se dostala toho roku v létě a pochutnal si na ní i císař František Josef I. při své návštěvě Prahy. Na památku tehdy nechal smíchovským pivovarníkům česky psaný pozdrav v podnikové kronice.

Skutečně vyhlášené produkty ale spatřily světlo světa až pár let poté. Vrchní sládek Michael Trnka přišel s experimentální recepturou na smíchovskou desítku, která měla být pivem levným a dostupným pro všechny. Jeho zásluhou roku 1884 vznikl také polotmavý ležák zvaný Granát, který se vyrábí i v současné době.

Smíchov mezi elitou

Své současné jméno, tedy Staropramen, získal podnik až roku 1913, předtím byl znám prostě jen jako Smíchovský pivovar. Během první světové války produkce zlatavého moku skoro ustala, chyběla lidská síla i suroviny.

Zašlou slávu vrátil pivovaru ve dvacátých letech předseda správní rady Karel Dimmer. Jemu vděčíme za modernizaci, která zrychlila a zefektivnila výrobu. Staropramen se tak mezi světovými válkami stal jedním ze tří největších evropských pivovarů. V roce 1939 dokázal vyprodukovat úctyhodných 859 561 litrů piva.

Stále nové experimenty

Po roce 1945 byl podnik znárodněn a zásoboval především Prahu a střední Čechy. Vyváželo se ale i do zemí východního bloku a výroba stále rostla. V roce 1960 už byla pokořena hranice milionu litrů uvařeného piva.

V současné době je Staropramen druhým největším pivovarem v Česku a na jeho pivu si můžou pochutnat lidé ze 35 zemí světa. Rozhodně však neusnul na vavřínech, naopak místní sládci zkouší neustále uvádět do praxe nové postupy a receptury. Tak vzniklo v nedávné době nefiltrované i ovocné pivo. Kromě toho provozuje Staropramen síť restaurací Potrefená husa.