„Hlavně nová obchodní centra a velké budovy s kancelářemi mají obrovskou spotřebu elektřiny. Podle našich propočtů by už za dva roky v případě výpadků či poruch bylo zajištění jejích dodávek velmi problematické,“ sdělil Petr Holubec ze společnosti Pražská energetika (PRE). Dvoukilometrové propojení mezi elektrickými rozvodnami Klárov a Smíchov chce dodavatel energie pro pražské domácnosti a firmy dokončit do léta příštího roku.

Možné krizi Smíchova však pomůže předejít i město, které postaví pod Vltavou kolektor. Ten propojí Nové Město a Smíchov. Kromě elektrických kabelů v něm povedou také plynové, vodovodní a informační sítě. Ty dosud fungují na obou březích Vltavy samostatně. Magistrát očekává, že Smíchov se bude dále rozvíjet hlavně v oblasti komunikace Radlická a okolo Smíchovského nádraží, takže kolektor má smysl.

„Letos chceme územní rozhodnutí, do dvou let začít stavět a kolektor by mohl být hotový do roku 2012,“ sdělil Deníku náměstek primátora Pavel Klega (ODS), který odhaduje náklady na jeho výstavbu kolem dvou miliard korun. Z plánovaného kolektoru mají radost také energetici. „Propojíme tak Smíchov s rozvodnou Holešovice, čímž získáme trojí zajištění dodávky elektřiny na Smíchov,“ dodal Holubec.