"Cílem Smajlíka je upozornit řidiče, že jejich mnohdy obvyklá a notoricky známá trasa vede kolem škol, kde jsou děti těmi nejohroženějšími účastníky silničního provozu," popisuje projekt Lucie Michková (ODS). Právě komunální politička v roce 2013 stála ve spolupráci s policií u zrodu této dopravně bezpečnostní akce.

"Právě děti jsou u nás těmi nejdůležitějšími aktéry dopravních kontrol, které provádějí policisté na vytipovaných místech v blízkosti školy. Podle výsledku kontroly děti řidiči buď poděkují za ohleduplnou jízdu a předají obrázek smajlíka, nebo provinilci obdrží mračouna," dodala Michková.

Letošní ročník Smajlíka spustili organizátoři v úterý v dopoledních hodinách v areálu a okolí Základní školy Táborská. Žáci 4. ročníku museli nejdřív vyplnit test. Třída s nejmenším počtem trestných bodů dostala možnost se zúčastnit další fáze akce. Holky a kluci se na chvíli stali "parťáky" policistů.

Na místě kontroly se děti střídaly ve skupinkách maximálně po třech lidech a profesionálové nejprve vyhodnotili, zda mohou s daným řidičem přijít do komunikačního styku. "Nehrozí tak žádné excesy," upozorňuje Roman Rogner, tiskový referent MČ Praha 4.

Polovina aut byla přestupková

Jaroslav Bican z oddělení tisku a prevence pražské policie pak pro Pražský deník hodnotil start projektu kladně. "Řidiči k tomu přistoupili zodpovědně. Uvědomují si, že třeba sami mají děti a chtějí dbát na prevenci," řekl Bican.

V okolí Táborské velcí i malí policisté zkontrolovali zhruba třicítku vozidel. "A polovina byla přestupková," podotkl Bican. Při běžné silniční kontrole by jeho kolegové museli s ridičem zahájit správní řízení, protože formu domluvy už zákon nepovoluje.

Ale děti byly milosrdnější - za příkladné chování udělily smajlíka. Hřišníkům naopak daly mračouna. "Řidič se káli," usmál se policista Bican. "Došlo pouze k drobnějším přestupkům, lidé se žákům omlouvali a slíbili nápravu."

Dopravní předpisy se dodržovat musí

Za šest let se do projektu Smajlík zapojilo v terénu už na 800 školáků, navazující dopravní testy abslovovaly skoro dva tisíce žáků. "Děti se přesvědčily, že dopravní předpisy se dodržovat musí, a většina řidičů je také dodržuje," uvedl Rogner za pořádající městskou část.

Během června proběhne Smajlík ještě ve školách v Horáčkově a Jeremenkově ulici, Na Chodovci a v ZŠ Filosofská. Závěrečný den celé akce se bude konat v areálu ZŠ Bítovská v sobotu 23. června dopoledne.

Všechny děti - bez ohledu na výsledky testů a dopravní kontroly - potěší zástupci integrovaného záchranného systému. Žáci se tak zblízka seznámí s prací policie, hasičů, záchranářů, vojáků a městských strážníků. Budou si moct zkusit i jejich výstroj. Už nyní školáci obdivovali policejní auta, motorky, radary i hlídku jízdní policie na koních.