Špinavé prsty či mírná zima závodníky neodradila. Dokonce se přihlásilo i několik nováčků. Ještě před turnajem museli pořadatelé připravit hřiště. Usadili se hned vedle petřínské rozhledny. Toto místo je pro setkání kuličkářů typické. Schází se také na Invadilovně nebo v Modřanech. Oblíbené místo na Střelecké ostrově ale museli po revitalizaci po povodních opustit.

Před soutěží tedy museli vyhloubit díry, které jsou velké o průměru sedm až 11,5 centimetru. Pak už stačilo jenom umést povrch a mohlo se začít. Soutěžící se rozdělili do skupin a hráli takzvaného vyřazovacího pavouka.

Favority byla pořádající rodina Mišovičova, která patří pod pražský klub Glásfér tým. Celkem jsou v Praze asi tři nosné týmy, ale celkem jich je sedm. Další jsou pak po celé České republice.

Zapojili se také kolemjdoucí

Asi kolem poledne je turnaj v plném proudu. Vedle stojí lidé ve stále prodlužující se frontě na rozhlednu. Fandové povzbuzují své favority a hráči se snaží uhrát co to dá. Kolemjdoucí turnaj zaujme. Někteří sice vidí červenobílé pásky, ale rázují si to přímo středem. Uf, naštěstí ani jednu kuličku neodkopli.

Jiné to ale velmi zaujme. Mladý pár, zřejmě Jihoevropané, si chce hru také vyzkoušet. Oslavenkyně Kateřina jim ochotně anglicky vysvětluje pravidla. Muži se daří, první kulička se mu zastaví na okraji důlku. Pak přichází na řadu jeho přítelkyně a zkušeně ji vyráží. Prý hrají ale poprvé.

Kuličky zaujmou i dvě dámy v kabátě. Z turnaje jsou překvapené, protože nevěděly o tom, že duch této dětské hry žije i na profesionální úrovni. Kupují si dva balíčky kuliček a těší se, až si zahrají.

Rodina je celá kuličková

Horkým favoritem turnajem je Benedikt Mišovič, otec pořadatelky. Jejich rodina je celá kuličková. On i syn už vyhráli mistrovství světa v této disciplíně. „Začali jsme hrát koncem roku 2009. Tehdy byla soutěž v Národním muzeu, kterou jsem vyhrál a můj syn ještě jel na rozstřel, který prohrál, ale s registrovaným hráčem," vzpomíná na začátky čtyřiapadesátiletý Benedikt Mišovič. Pak se zúčastnili pár turnajů a začalo se jim dařit.

Registrovaná soutěž není jen o cvrnkání jako na dvorku. Dnes už taky vítěz nesbalí na konci soupeřovy kuličky. Kromě dodržování pravidel je potřeba se naučit i speciální grify. „Ze začátku jsem si myslel, že zvítězím, když zablokuju soupeře svými kuličkami. Ale oni mi předvedli, že to dokážou přeskákat. Pak už najednou dělám žabáka a skáču před dvě i tři kuličky," vysvětluje Mišovič.

Na vítěze potom čekal speciální pohár, ocenili i nováčky a malé děti.

Jak hrát kuličkyDva hráči dostávají své kuličky do důlku. Pořadí určuje první rozhoz kuličkami, kdo bude nejblíže důlku. Každý pak rozhodí všech deset kuliček. V cvrnkání se soupeři střídají. Kdo má první všechny kuličky v důlku, vyhrál. Zpravidla se hraje na dvě až tři vítězné hry.