Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Režim v Údolí slonů se začal po pátečním Tamařině porodu postupně stabilizovat už o víkendu. Chovatelé během několika dní plánují sloní skupinu spojit a za dobrého počasí by se malá samička mohla poprvé podívat i ven.

Slůně saje mléko, při odpočinku ji matka hlídá

Zdroj: Zoo Praha / Martin Kristen

To, že se jedná o samičku, je pro zahradu dobrá zpráva. Sloni totiž žijí v mateřských liniích, díky čemuž bude moci malé slůně ve stádě v Zoo Praha zůstat. Malá samička je druhým mládětem slonice Tamary. Prvorozeným je čtyřletý sameček Rudi.

Sloní skupina nyní čítá osm jedinců o třech samcích a pěti samicích. Zoologická zahrada očekává narození ještě druhého mláděte, březí je i samice Janita. Veškeré aktuality a videa z nyní uzavřené pražské zoo najdete zde.

První slůně narozené v pražské zoo za její téměř devadesátiletou historii byla sloní samička Sita. Na svět přišla v únoru 2013. Její matka Donna se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu už březí.

Kamerový záznam porodu malé slonice

Zdroj: Zoo Praha / Jiří Balek

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě nového mláděte sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.