Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Režim v Údolí slonů se začal po pátečním Tamařině porodu postupně stabilizovat už o víkendu. Chovatelé během několika dní plánují sloní skupinu spojit a za dobrého počasí by se malá samička mohla poprvé podívat i ven.

Slůně saje mléko, při odpočinku ji matka hlídá

Zdroj: Zoo Praha / Martin Kristen

To, že se jedná o samičku, je pro zahradu dobrá zpráva. Sloni totiž žijí v mateřských liniích, díky čemuž bude moci malé slůně ve stádě v Zoo Praha zůstat. Malá samička je druhým mládětem slonice Tamary. Prvorozeným je čtyřletý sameček Rudi.

Úplně první fotografie novorozeného slůněte! Dnes po páté hodině ranní ji pořídil hlavní veterinář Zoo Praha.
Radost v zavřené zoo. Narodilo se slůně, další porod je na spadnutí

Sloní skupina nyní čítá osm jedinců o třech samcích a pěti samicích. Zoologická zahrada očekává narození ještě druhého mláděte, březí je i samice Janita. Veškeré aktuality a videa z nyní uzavřené pražské zoo najdete zde.

První slůně narozené v pražské zoo za její téměř devadesátiletou historii byla sloní samička Sita. Na svět přišla v únoru 2013. Její matka Donna se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu už březí.

Kamerový záznam porodu malé slonice

Zdroj: Zoo Praha / Jiří Balek

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě nového mláděte sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.

Obě slůňata ze Zoo Praha už váží přes tunu. Během posledního vážení ve středu ráno dosáhl mladší Rudi přesně 1028 kilogramů.
Sloni v pražské zoo absolvovali pravidelné vážení. Rudi i Max už mají přes tunu