Zabránit přespávání bezdomovců na Slovanském ostrově a jeho užívání narkomany a jinými sociálně nepřizpůsobivými lidmi by měla hlídaná brána. Ta by se měla na mostku z nábřeží na ostrov objevit ještě na podzim s pokračující první etapou rekonstrukce Slovanského ostrova.

Návrat brány na most

„Na ostrově často přespávají bezdomovci a chodí sem různé podivné existence. Hlavně v noci bychom tomu chtěli zabránit instalací brány, jaká tady byla již v minulosti. Ta nová by pocházela z ateliéru Tichý&Kolářová, který navrhnul podobu revitalizace celého ostrova,“ informuje starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).

„Praha 1 chce samozřejmě ochránit hodnotu svých investic a zabezpečit park pro návštěvníky,“ doplňuje místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh (SNK-ED).

U Mánesa zamčeno

V současnosti je u lávky provizorní dřevěný domeček, jehož ostraha kontroluje auta vjíždějící na ostrov. Druhá brána, která by se na noc pravděpodobně zamykala, by byla u Mánesa. „Chceme dát ostrovu jasný provozní řád, který musí být v souladu s provozem paláce Žofín,“ říká mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb.

Pro běžného návštěvníka by se instalováním brány nemělo nic změnit.

„Samozřejmě nechceme nikomu zabraňovat vstupu na ostrov, když se po něm bude chtít v noci po večeři třeba projít. Hlídač ale bude mít možnost vykázat z ostrova neukázněné návštěvníky, kteří by zde například chtěli popíjet alkohol nebo dokonce přespat,“ pokračuje Hejma.

Maminky si přejí větší bezpečí

Větší bezpečí na ostrově by si přála i většina oslovených maminek s dětmi, které si ostrov v poslední době velmi oblíbily.

„Samozřejmě budu ráda, když se tady nebudou povalovat odpadky nebo dokonce injekční stříkačky od narkomanů. Proto uvítám větší ostrahu parku,“ říká Renata Darsová z Prahy 1, která sem s dcerou Johankou chodí několikrát týdně.

Bránu plánuje radnice na ostrov pořídit ještě na podzim.

Na ostrově pojede vláček

Stejně tak má pokračovat předláždění a dodláždění některých povrchů, které od povodní v roce 2002 pokrývá zámková dlažba. Pod ní je mnoho kavern a na mnoha místech se propadá. Podle Koželuha jde také o to, esteticky všechny povrchy sjednotit.

„Rekonstrukce Slovanského ostrova bude pokračovat i příští rok jako součást plánu revitalizovat všechny centrální pražské ostrovy. Slovanský ostrov slouží k velmi silné potřebě rekreace v centru města a tudíž mu musí být věnována dostatečná pozornost. Již zde bylo zrekonstruováno dětské hřiště tak, aby byl eliminován styk dětí s volně pobíhajícími psy, tuto neděli bude slavnostně zprovozněn vláček pro děti. V plánu je další rekonstrukce povrchů, revitalizace místní zeleně či zbudování bezbariérového přístupu k přístavišti,“ představuje další plány radnice Hejma.

Radní Prahy 1 Filip Dvořák Deníku řekl:

Už v nedělise vrací unikátní vláček

Již tuto neděli ve 14.30 bude na Slovanském ostrově vedle paláce Žofín slavnostně zprovozněn dětský vláček na kruhové železnici, který je kopií původního parního vláčku z roku 1841, jenž zde bavil mnoho generací pražských dětí. Na podrobnosti jsme se zeptali radního Prahy 1 Filipa Dvořáka (ODS), který měl znovuobnovení atrakce na starost.

Proč jste se rozhodli obnovit na Slovanském ostrově dětský vláček?

Letos je to 168 let, kdy zde byl v roce 1841 historický parní vláček spuštěn. Souprava se jmenovala Český lev a byl sestrojen v pražské Breitfeldově továrně. Lidé tehdy mohli v českých zemích poprvé obdivovat parní vlak. Je zde tedy edukativní poloha věci. Pobavit se a ještě se při tom něco dozvědět. Slovanský ostrov je oblíbeným cílem rodin s dětmi a ty zde budou mít další atrakci.

Jak bude vláček vypadat?

Jedná se o přibližný funkční model původního vlaku. Je zmenšený a samozřejmě již není na páru, ale na elektřinu.

Pro koho je vláček určen?

Svézt se na něm budou moci děti od tří do deseti let. Má kapacitu 12 osob. Jelikož jediná podobná konkurence našeho vláčku je v zoo, rozhodli jsme se, že nasadíme stejnou cenu. Pětiminutová jízda tak bude stát deset korun.

Jméno dal ostrovu Slovanský sjezd v roce 1848

Slovanský ostrov se nachází při pravém novoměstském břehu poblíž Národního divadla. Ostrov vznikl postupnými nánosy půdy v 17. století. Jeho růst zřejmě urychlilo zřízení novoměstských mlýnů. Po povodni roku 1784 byl ostrov zpevněn zdí a byly zde vysázeny stromy.

Od roku 1817 ostrov vlastnil barvíř kůží Josef Ignác Saenger. V letech 1836 až 1837 nový majitel Václav Antonín Novotný nechal přestavět starý hostinec na restauraci. Roku 1838 byl ostrov pojmenován po rakouské arcivévodkyni Žofii, matce císaře Františka Josefa I..

Centrum společenského života

V roce 1848 se zde konal známý Slovanský sjezd, který dal ostrovu dnešní jméno. V roce 1884 ostrov vykoupila pražská obec a přestavěla hlavní budovu podle návrhu Jindřicha Fialky. Až do postavení Obecního domu fungoval ostrov jako centrum českého společenského života. V budově Žofína se ostatně různé společenské akce konají často dodnes.

Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 v těsném sousedství Šítkovské vodárenské věže vybudována spolková budova Sdružení Mánes se známou výstavní síní a uměleckou kavárnou.

V roce 1948 byl ostrov v těsné blízkosti pražského Národního divadla spojen s pobřežím novým mostem, jelikož ten původní, který stál asi 40 metrů po proudu níže, byl poškozen povodní v roce 1940 a byl pak odstraněn a nahrazen dřevěným provizoriem. Nový most má jediný železobetonový oblouk o rozpětí 27,48 m. Jeho šířka je 12,60 m. Projektovali jej Jan Fischer a Vlastislav Hofman.