„Kandidátku jsem dostal včera odpoledne. Vypadlo z ní plus mínus deset lidí," řekl médiím Šlouf. Nahradit je měli příslušníci strany, kteří původně na kandidátce vůbec nebyli. Další lidé navržení pražskou konferencí podle něj byli posunuti na nižší pozice.

Vedení strany se nechce ke změnám na kandidátkách vyjadřovat.„K podobným útokům se i na základě rozhodnutí předsednictva strany nebudeme vyjadřovat," řekl médiím místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

Dodal, že se nespokojení straníci mohou obrátit na kontrolní komisi, která by jejich podnět prošetřila.

Velký zájem vzbudilo především vyškrtnutí Šloufa z prvního místa a jeho nahrazení ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem. Z druhého místa kandidátky byl odstraněn také místopředseda pražské organizace Vladimír Hönig. Nahradil ho předseda pražské SPOZ Luboš Smrčka. Změnila se i třetí pozice, kam se dostal Zakaria Nemrah, a sedmá, kterou získala bývalá náměstkyně ministerstva financí Ivona Legierská,řekl Šlouf.

Nespokojení pražští zemanovci plánují na začátku příštího týdne schůzku, na které zváží další postup.

Protestovali i další

Proti způsobu schválení kandidátek se ozvali zemanovci i z dalších krajů. V rozhovoru se serverem Česká pozice vedení ostře kritizoval senátor Vladimír Dryml. „Královéhradecká kandidátka ani nebyla navolena, přišla povelem od předsednictva. To je hrozné! Museli jsme na konferenci požádat, aby nám tu kandidátní listinu od vedení strany alespoňpřečetli. Kam jsme se to dostali? To je na odvolání předsedy Štengla a prvního místopředsedy Nejedlého," řekl Dryml.

V Plzeňském kraji byla z čela kandidátky sesazena místopředsedkyněstrany Dita Portová. ČTK v úterý řekla, že někteří regionálníčlenové nesou postup stranické centrály a její zasahování do demokraticky schválené kandidátky se značnou nevolí. Kandidáti středočeské SPOZ se dokonce kvůli svému sesazení obrátili na soud.

Ke kritice se ale nepřipojil krajský předseda SPOZ na Vysočině Bohumil Trávník. Vyloučil, že by předsednictvo výrazněji do sestavení kandidátky zasahovalo. Došlo podle něj pouze k nepodstatným posunům.

Již odevzdané kandidátní listiny mohou strany změnit do soboty. Vedení SPOZ na nich ale žádné změny nechystá. „Pevně věřím, že to tak zůstane," řekl Kruliš.