VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské nemocnice čekají radikální změny

PRAHA - Pražské zdravotnictví čekají otřesy v základech. Z fakultních nemocnic podle záměru ministerstva zdravotnictví brzy vzniknou univerzitní a řada oborů se přesune pod jednu střechu. Jak vyplývá z dosud známých plánů, v Praze by se měla objevit tři až čtyři specializovaná zařízení, pravděpodobně Vinohradská nemocnice, Motol a Všeobecná. Tu však zřejmě čeká stěhování z centra Prahy na periferii.

31.10.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Ředitelé nemocnic už na ministerstvo poslali své plány týkajícího se toho, na co by se v budoucnu chtěli specializovat. „Rozhodně budeme chtít rozvíjet popáleninové centrum, máme ale kvalitní i další obory,“ řekl před časem například ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

Stěhování na periferii

„Zvažujeme všechna možná řešení a otevřela se tu i debata o přestěhování Všeobecné nemocnice na periferii Prahy,“ potvrdil Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Doplnil, že nemocnice je rozstrkaná do několika budov, a to je velmi drahé.

Ředitel VFN Jan Bříza by podle svých slov za tímto krokem stál pouze tehdy, že bude zachována schopnost postgraduální výuky studentů a plný rozsah činnosti nemocnice v návaznosti na současné lékařské týmy. Naopak děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima nedávno na plány současného vedení ministerstva reagoval nevstřícně. „Možná by to chtělo více pracovat a méně mluvit,“ řekl Deníku.

Už brzy, slibuje

Jaká zařízení se ale univerzitními stanou a kam budou pacienti s různými obtížemi docházet, ministerstvo zdravotnictví zatím odmítá zveřejnit. Do konce roku přitom chybí několik týdnů. „Už brzy plán představíme. Celou koncepci teď řeší speciální komise v čele s primátorem, řediteli zařízení a zástupci pojišťoven. Ta o budoucnosti spolu s ministrem brzy rozhodne,“ řekl mluvčí Cikrt. Podle jednoho z členů komise Borise Šťastného (ODS) ale odborníci zatím k ničemu nedospěli. „Sešli jsme se pouze dvakrát, na jaře a před prázdninami. Probrali jsme jedině to, jak by měla skupina pracovat. Dnes jsem oficiálně mluvil s prvním náměstkem Šnajdrem, a další schůzka naplánována není,“ řekl včera Deníku Šťastný. Návrhy proto nebyly představeny ani zdravotnímu výboru magistrátu. „Žádná koncepce totiž ještě neexistuje,“ potvrdila včera předsedkyně zdravotního výboru Michaela Bartáková.

Jak by mohly vypadat velké pražské nemocnice

Všeobecná fakultní nemocnice: univerzitní, mluví se i o přestěhování na periferii, léčba rakoviny a roztroušené sklerózy

Fakultní nemocnice Motol: univerzitní, profilace na dětskou onkologii, neurochirurgii a kardiochirurgii

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady: univerzitní, plastická chirurgie a popáleniny

Fakultní nemocnice Bulovka: městská nemocnice, ortopedie, léčba rakoviny

Fakultní Thomayerova nemocnice: dětská chirurgie, tuberkolóza, infekční nemoci

Nemocnice Na Homolce: možná se spojí s motolskou

Ústřední vojenská nemocnice: metabolické poruchy, rakovina krve, trávicího traktu, urologie

V hematologickém ústavu podepisují petici proti sloučení

Už přes šest set podpisů má petice za záchranu Ústavu hematologie a krevní transfuze, kterou zorganizovali zaměstnanci v obavě, že jejich světově uznávané zařízení zanikne. Ministerstvo totiž v rámci změny pražského zdravotnictví uvažuje o sloučení pracoviště s Všeobecnou fakultní nemocnicí.

„Pokud k tomu dojde, pro ústav to znamená konečnou. Jsme samostatně výdělečné zařízení dotované ministerstvem a na provoz si vyděláme, Všeobecná fakultní nemocnice je naopak zadlužená. Sloučení by pro pacienty znamenalo katastrofu,“ tvrdí členka petičního výboru Ivana Karlachová, která záměr považuje za krok padesát let zpátky.

Pod petici se podepisují nejen zaměstnanci, ale i samotní pacienti. „Každý den máme podpisů víc a víc a v pátek se je chystáme předat ministerstvu,“ doplnila Karlachová.

Ministerstvo ale celou akci považuje za neetickou. Pacienti totiž podle mluvčího Tomáše Cikrta nemají dostatek informací. „Do ústavu hematologie se nechodí s rýmou, ale s vážnými nemocemi. Jsou tam lidé, kteří by pro své lékaře v daném okamžiku udělali cokoliv, protože jim věří. Za celým krokem vidím jediné: zaměstnanci brání nastavení ústavu, tak jak jim vyhovuje a nechtějí byť sebemenší změny,“ řekl Deníku Cikrt.

Zdůraznil, že vedení nemocnice i ústavu s ministerstvem spolupracuje. „Ohrožení nebo zánik mu rozhodně nehrozí. Pracoviště bude integrováno do nemocnice, která se stane univerzitním zařízením, a bude mít daleko snazší cestu k evropským penězům. Spojením navíc ušetříme dvacet milionů,“ sdělil.

 

Cikrt: Koncepci teď řešíme

O koncepci pražského zdravotnictví Deník hovořil s mluvčím ministerstva zdravotnictví Tomášem Cikrtem.

Co pražské zdravotnictví v nejbližší době čeká?

Celou koncepci zatím řešíme. VPraze vznikne několik univerzitních nemocnic. Zda budou tři nebo čtyři, uvidíme. Záměr zveřejníme do konce roku. Moderní trend je mít pod jednou institucí vzdělávání, zdravotní péči, vědu a výzkum. Cílem je, aby mělo zařízení vlastní orgány, mohlo čerpat z evropských peněz nebo mělo odpovídající partnery v zahraničí.

Na co se budou nemocnice specializovat?

Hlavní musí být superspecializovaná péče nejen pro Pražany, ale pro lidi z celé republiky. Ředitelénámuž poslali zprávy, na co by se chtěli ve svých zařízeních specializovat. Mynyní jednáme o tom, co kde bude. Vinohrady mají třeba špičkové popáleninové centrum, Motol dětské kardiocentrum a v Thomayerově nemocnici vzniklo moderní centrum pro léčbu tuberkolózy, takže je možné, že se tam bude rozšiřovat infekční oddělení. Jak ale říkám, konečné slovo nepadlo. (luc)

 

31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár hotelu  v ulici Náplavní v Praze.
AKTUALIZOVÁNO
37

Bilance tragického požáru hotelu. Čtyři mrtví a škoda přes 20 milionů

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>