„Janitin potomek by se tak mohl stát prvním opravdu stoprocentně pražským slůnětem. Byl by to další významný mezník ve více než osmdesátileté historii naší zoologické zahrady," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.
Mekong se se slonicí několikrát úspěšně pářil v létě, vyprovokovala ho přítomnost dalšího samce. Chovatelé si začali poprvé všímat změn v Janitině chování v září. Zdálo se jim také zvláštní, že o ní nejeví zájem právě nově příchozí samec Ankhor. Definitivně pak březost potvrdily krevní testy, které odhalily vysokou hladinu hormonu progesteronu indikující březost. Dalším příznakem jsou zvětšené mléčné žlázy.
Janita je nyní v první fázi březosti, která u slonic trvá zhruba 22 měsíců. Březí je poprvé. „U sloních prvorodiček je úspěšnost odchovů jen asi poloviční. Zažijeme tedy ještě hodně napětí a nejistoty," podotkl kurátor chovu slonů Pavel Brandl.
Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená plodná. Společně s její nevlastní sestrou Tamarou je v roce 2012 pražské zoo věnovala po více než dvouletém diplomatickém jednání srílanská vláda. „Když jsme je tehdy přiváželi armádním herculesem ze Srí Lanky, doufali jsme právě v to, že se u nás obě tyto mladé slonice stanou matkami. V případě Janity se tato naděje začíná naplňovat," dodal Bobek.
Mekong už v pražské zoo není
Pražská zoo chová slony od roku 1933, nyní má slonů indických sedm. Samec Mekong ale už mezi nimi není. V prosinci byl převezen do Amsterodamu, kde se připojil k chovné skupině samic. Jediným samcem v Praze tak zůstává Ankhor, kterého zoo přivezla loni v srpnu z Berlína. Ankhor se narodil v Barmě a dosud zplodil 11 potomků.
Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo předloni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.
Čtěte také: Sloní samec se stěhuje do Amsterdamu, odjela s ním i chovatelka