Na něm bylo k vidění snad všechno možné i nemožné. Dívky si zde vybíraly z nepřeberného množství šatů, prstýnků a květinové výzdoby, muži mlsně koukali na svatební dorty a dortíky.

„To víte, já můžu. Ale moje Kamilka se chce vejít do šatů, takže mám na starosti ochutnávky od cukrářů já,“ vysvětloval mi s šibalským výrazem budoucí ženich Tomáš.
Zato Petr s Šárkou ochutnávali svatební koláčky společně. „Kdepak dieta. Musíme si s Petrem obejít všechny cukrárny a ochutnat všechny koláčky. U těch nejchutnějších pak budeme zvažovat objednávku. A bude to poslední, co nám ještě zbývá zařídit. Svatbu máme už v dubnu,“ pochlubila se pětadvacetiletá nevěsta Šárka.
Ne všichni však na svatebním veletrhu dolaďovali poslední detaily. „Svatbu máme na konci léta, takže s přípravami teprve začínáme. Dnes si chceme vybrat prstýnky a svatební salon, kde si půjčím šaty,“ řekla Pražskému deníku dvacetiletá Klára.
Prstýnky a šaty byly na svatebním veletrhu opravdu velmi žádané komodity. Jaké svatební šaty jsou pro tento rok mezi nevěstami oblíbené?

Hitem jsou barevné mašle

„To je těžké generalizovat. Záleží na budoucí nevěstě, každá dívka má svůj styl. Obecně jsou stále žádané šaty od těch princeznovských až po splývavé. Oblíbené jsou však nově barevné výšivky a mašle, jejichž barva se pak prolíná celou svatbou,“ popsala výběr nevěst Marie Nováková ze svatebního salonu.
Trendy nerada zobecňovala i kadeřnice Monika Bartoňová. „Každá slečna má svůj půvab, svůj styl. Nebylo by správné, aby se jen kvůli svatbě stylizovala do něčeho, v čem by se cítila na svůj velký den D nesvá,“ popsala Monika Bartoňová.
„Pokud mě ale zákaznice požádají o radu, téměř vždy jim doporučím, aby si na svatbu vzaly závoj. Jde kombinovat s téměř všemi účesy, je velmi romantický a celému svatebnímu dnu dodává důstojnost,“ zasnila se kadeřnice.

Fotografie od šesti tisíc

Na veletrhu se tvořily fronty i u fotografů, kteří měli vystavená nejen celá svatební alba, ale i jednotlivé fotky, které byly v mnoha případech dovedené do úplné dokonalosti. Za každého počasí.
„Vždycky uklidňuji nevěsty, které se mnohdy hroutí z toho, když je v jejich velký den oblačno, nebo dokonce prší. Není to žádná tragédie, v takovémto počasí totiž vznikají leckdy ty nejkrásnější fotografie,“ vysvětlil fotograf Petr Pelucha.
Profesionální fotografie pořídíte zhruba od šesti tisíc korun. Jednotliví fotografové mají připravené svatební balíčky, a tak se mohou novomanželé nechat zvěčnit např. na zásnubních fotografiích či s nimi fotograf může strávit celý svatební den, nikoliv profotit jen svatební obřad.
Samozřejmě čím více úkonů, tím je svatební balíček dražší. Ale podle fotografů to stojí zato. „Vždyť co vám kromě fotek a prstýnků zůstane?“ klade si otázku Petr Pelucha.
Podle počtu návštěvníků na svatebním veletrhu to vypadalo, že se Pražanům do chomoutu stále chce. Tak snad jich bude letos více než těch, kteří se z něj chystají utéct.

Anketa

Ptali jsme se budoucích nevěst:
Jak jste daleko s přípravami na svatbu?
Hana Fiedlerová
Musím se pochlubit, že už máme s přítelem připravené skoro všechno. Svatbu máme v srpnu, dnes bychom chtěli na tomto veletrhu doladit poslední detaily – zajímá mě například prodlužování vlasů.
Daniela Rolcová
Moc nám toho nechybí. Na to, že máme svatbu až v červnu, máme zařízeno vše kromě prstýnků a bot. Na svatební veletrhu se nám líbí, věříme, že si tu dneska vybereme a případně se ještě necháme inspirovat.
Eva Domsová
S přípravami jsme teprve v začátku. A už teď se mi zdá, že to vůbec nestíháme. Svatbu máme v červnu, ale vidím, že některé nevěsty mají svatbu později a už finišují. Budeme si muset také pospíšit.
Veronika Trková
Kromě místa a ženicha zatím nemám nic. Proto jsem si přišla sem na veletrh pro inspiraci. Věřím, že si toho dnes hodně vyberu, je tu opravdu velký výběr všeho – od šatů, sponek a korunek až po výzdobu stolů.
Táňa Bednářová
Přišli jsme sem s přítelem jen kvůli detailům, protože už máme skoro všechno na svatbu zařízeno. Bydlíme teď ve Francii, takže jsem si skoro všechno vybírala přes internet, dnes si tu chceme vybrat prstýnky.
Veronika Cézová