Loni v červnu odstartovala oprava památkově chráněné Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Předpokládané finanční náklady jsou vyčísleny na 100 milionů korun. Předmětem rekonstrukce je historické jádro budovy včetně přistavovaného zadního traktu. Současně se počítá také s opravami původních sklepů, opěrné zdi, altánu a zpevnění ploch. Dokončení prací je plánováno na léto roku 2019.

„Několik generací čekalo na obnovu této významné historické památky a konečně je rekonstrukce skutečností. Pevně věřím, že příští rok bude Šlechtova restaurace slavnostně znovuotevřena a naváže na svou někdejší slávu,“ uvedl na webu hlavního města Prahy radní pro kulturu Jan Wolf.

Sloužila jako sklad 

Šlechtovka byla vybudována koncem sedmnáctého století na břehu bývalého rybníka v Královské oboře. Původně letohrádek rakouského císaře Leopolda I. ale většinu času sloužil jako sklad sena a obilí. Když byla počátkem devatenáctého století Královská obora otevřena veřejnosti, proměnil se letohrádek v restauraci.

V roce 1882 si už novogoticky přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta a se svými potomky restauraci provozoval až do konce druhé světové války. Začátkem konce oblíbeného cíle nedělních vycházek se stalo znárodnění. Již v 60.letech byla restaurace v havarijním stavu a proto byla zrušena. Poslední ránu zasadily budově dva požáry v osmdesátých letech a povodeň z roku 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky 4 m.