„Práce na Šlechtově restauraci, tedy stavební část, by měly skončit k 31. prosinci letošního roku. V této době je třeba, aby byl vysoutěžen nájemce a provozovatel," řekl podle webu Pražský patriot agentuře ČTK předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Ilustrační foto.
Šlechtovka se výletníkům otevře už za rok

Bývalý kulturní radní tvrdí, že vedení metropole v následujících týdnech převede Šlechtovu restauraci pod akciovou společnost Obecní dům, která má zkušenosti s provozem restaurace ve stejnojmenné secesní budově v centru Prahy. „Právě ona bude hledat nejvhodnějšího provozovatele. Bude se muset koupit vybavení do zázemí a kuchyně. Předpoklad otevření gastrozařízení je proto odhadem v dubnu či květnu 2020," dodal Wolf. Plánový termín tak město nedodrží.

Svatby i vítání občánků

Kromě restaurace by měly být v budově pro návštěvníci pořádány přednášky, výstavy a další kulturní akce. Radnice Prahy 7 zde plánuje pořádat svatby nebo vítání občánků. Rekonstrukce historicky cenné budovy započala v červnu 2016 - po neuvěřitelných čtyřiceti letech od jejího zavření!

Šlechtova restaurace.
Praha vrátila k projednání tendr na opravu Šlechtovy restaurace

Dlouho se totiž o nutnosti rekonstrukce pouze mluvilo, v devadesátých letech minulého století vznikly občanské spolky přimlouvající se za záchranu Šlechtovky. Sedmá městská část ji získala do své správy pár let po sametové revoluci, tedy už po druhém zničujícím požáru z roku 1980. Ale chyběly peníze na opravu, jednání s magistrátem se táhla. Ovteře za rok, tak ne - za dva, zase ne - příští léto. A tak fanoušci, které „stará dáma" na břehu bývalého rybníka ve Stromovce chytila za srdce, jen zoufale sledovali bezvýsledná jednání politiků a úředníků.

Majitel po znárodnění dostal infarkt

Rekonstrukce schválená minulou koalicí pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měla původně stát čtvrt miliardy korun. Projekt však museli architekti přepracovat a zjednodušit. Ubylo tak schodišť, výtahů i sociálního zařízení. Přistavěno bude technické křídlo. Oprava si vyžádala rovněž restaurátorské práce. Nyní jsou náklady odhadovány na něco přes 120 milionů korun.

Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka: Naše letošní priority? Oprava Šlechtovky i chytré lavičky

Šlechtova restaurace byla původně loveckým zámečkem, který postavili na konci 17. století pro císaře Leopolda I. v Královské oboře (nazývala se proto též Královská dvorana či Dolní letohrádek). Sloužila zábavě příslušníků monarchie, později zde ovšem byl třeba i sklad sena a obilí pro oboru.

V letech 1855 a 1856 byl objekt přebudován podle plánů architekta Bernarda Gruebera v novogotickém stylu na zahradní restauraci. V roce 1882 si ji pronajal živnostník s příznačným jménem Václav Šlechta. Jeho rodina ve Stromovce zůstala až do druhé světové války. V lednu 1950 zemřel Šlechta na infarkt poté, co odmítl začlenit svůj podnik pod státem řízené Hotely a restaurace hl. m. Prahy. Komunisté sice prohlásili v roce 1964 budovu za kulturní památku, přesto ji nechali na pospas přírodním vlivům a neblahého osudu. Snad se zašlá sláva Šlechtovy už brzy vrátí.

Chátrající Šlechtova restaurace v pražském parku Stromovka.
Praha 7 chce opravu Šlechtovy restaurace spojit s obnovou zahrady