Radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) tvrdí, že projekt na rekonstrukci dlouhodobě chátrající Šlechtovy restaurace ve Stromovce je dražší, než by mohl být.

„Počítá se s investicí ve výši skoro čtvrt miliardy korun. Nejsem sice stavař, ale už jsem v minulosti stál u rekonstrukcí několika historických staveb. Pro srovnání, zámecký areál Ctěnice byl zrekonstruován za stejnou cenu, a to se v jeho parku nachází ještě devět památkově chráněných staveb,“ argumentuje Václav Novotný.

Příští týden hodlá jednat s projektanty a dodavatelem o možných úsporách.

Projekt na rekonstrukci Šlechtovy restaurace měla na starosti společnost Satra a dodavatelem byla firma Metrostav.

Podle Novotného je projekt na opravu rozpadlé Šlechtovy restaurace dalším dědictvím minulosti.

„Můj odhad je, že by se památka dala opravit za polovinu částky,“ domnívá se Novotný, který zároveň doufá, že se podaří bývalé výletní místo opravit ještě do konce roku 2014.

Společnost Metrostav vyhrála výběrové řízení na opravu léta chátrající restaurace. Smlouvu na rekonstrukci památky s ní ale hlavní město dosud nepodepsalo.

„Kromě zpráv z médií nemám informace o tom, že bychom vedli nějaká jednání. Každopádně, pokud budeme osloveni, můžeme se na požadavcích se zadavatelem domluvit. Z jiného technického řešení se může vyvinout také jiná cena,“ řekl Pražskému deníku František Polák, mluvčí společnosti Metrostav, a dodal, že pro urychlení stavby má Metrostav k dispozici dostatek lidí.

Jak památka vypadá v současnosti? Šlechtova restaurace je podle Poláka staticky zajištěna. „Dům je podepřen dřevěnou výztuhou. Na střeše jsou nové klempířské práce, takže do budovy nezatéká,“ popsal současný stav chátrajícího objektu Polák.

Ostuda Prahy: ruina Šlechtovky

Památkáři odhadují, že Šlechtova restaurace chátrá v pražské Stromovce již déle než dvacet let. „Každý rok bez údržby navíc zpomalí plánovanou rekonstrukci,“ domnívá se Michal Zachař, ředitel Národního památkového ústavu v Praze. Ale věří, že památka se nakonec opraví.

Ostatně podle proklamací bývalého vedení magistrátu měli Pražané už letos na podzim navštívit nově zrekonstruovanou restauraci.

Již v roce 2010 radní hlavního města rozhodli, že se chátrající objekt začne opravovat. Podrobnosti o projektu tlumočil tehdejší radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS). Částku, kterou bude oprava stát, radní odhadli na 180 milionů korun bez DPH, práce by měly být ukončeny letos v září.

Celkem 45 milionů korun, které měly letos jít na práce spojené s opravou v minulosti oblíbené výletní restaurace, ale spolkne stavba bazénu Šutka, která byla v minulosti kvůli nedostatku peněz a nevyřešeným restitucím zastavena.

Budova Šlechtovy restaurace byla dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jmenuje se po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století.

V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň, která se Prahou přehnala v roce 2002. Rekonstrukci rovněž oddálila stavba tunelového komplexu Blanka, kvůli kterému se nedaleko od Šlechtovy restaurace dvakrát propadla zem.

Zchátralé Barrandovské terasy

V době první republiky navštěvovala terasy pražská smetánka. Byly oblíbenou výletní a vyhlídkovou restaurací . Restituovali je bratři Havlové , Ivan později převedl svůj podíl na manželku Dagmar. Stejný krok v roce 1997 učinil i Václav Havel (ve stejné době projevila zájem o budovy i jeho švagrová). V roce 2000 nakonec získala Dagmar Havlová-Veškrnová i někdejší Ivanův podíl. Její plány na rekonstrukci dlouho uzavřeného podniku ale nevyšly a v roce 2004 je prodala. Areál s funkcionalistickou restaurací však stále chátrá.

Spadne Hrabalův oblíbený Palác Svět?

Konstruktivistický Palác Svět, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, je už roky v neutěšeném stavu. Budovu nejvíc poškodila povodeň v roce 2002. O opravě se mluvilo už před šesti lety, radnice osmého obvodu v roce 2006 schválila studii rekonstrukce. Vlastník, italská společnost Crispino, ale s opravou tehdy nezačal. Palác Svět byl postaven v 30. letech minulého století stavitelem Františkem Havlenou. Železobetonová budova dostala jméno podle podnikatele, který si ji objednal. Komplex tvoří činžovní a obchodní dům se dvěma suterény s kinosálem.

Čtěte také: Oprava Šlechtovy restaurace nabírá zpoždění