Historický průvod s císařem Rudolfem II., polykači ohně, kejklíři, šermířská představení, středověké tržiště s řemeslníky, množství výjimečně zdarma otevřených památek, divadelní představení pro děti i pro dospělé a unikátní pokus o oživení tajemného Golema. To vše čeká na obyvatele centra metropole i jeho návštěvníky, kteří tento víkend navštíví slavnostní Dny Prahy 1.

„V loňském roce se oslavy nesly v duchu doby Karla IV. a navštívilo je téměř 4000 lidí, letos se přeneseme do doby císaře Rudolfa II. a očekáváme ještě vyšší návštěvnost,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS), který se oslav sám zúčastní v převlečení za purkmistra.

Součástí slavností bude sobotní historický průvod městem a nedělní středověké tržiště na Slovanském ostrově. Pro veřejnost bude také zpřístupněno množství památek Prahy 1, z nichž některé budou zcela zdarma pro všechny, některé budou zdarma pro občany Prahy 1.

Pro děti, ale nejen pro ně, je připravena soutěž Praha magická, která soutěžící zavede do tajemných zákoutí Prahy. U otevřených památek bude připraveno 10 stanovišť, na kterých soutěžící získají nejen historický měšec z pravé kůže, ale i tolary a cenná razítka do soutěžní karty, která jim mohou přinést lákavé výhry v podobě fotoaparátu, zájezdu a ostatních zajímavých cen. Hrací kartu obdrží soutěžící u jakékoliv památky otevřené v rámci oslav a jejich úkolem bude sbírat do této hrací karty razítka. Ta spolu s tolarem obdrží tehdy, pokud danou památku navštíví. Za tolary si budou moci následující den na Žofíně nakoupit malé občerstvení.

„U stanovišť bude vždy hosteska s promotérem, kteří budou dětem dávat také drobné soutěžní hádanky, za jejichž správné zodpovězení je odmění malou sladkostí. Všichni soutěžící, kteří během soboty i neděle nasbírají do svých hracích karet minimální počet čtyř razítek, postoupí do hlavního slosování, které proběhne v neděli na Žofíně. Tam hlavní postava hry, Rudolf II., předá vylosovanému soutěžícímu hodnotnou cenu,“ informuje Andrea Pitronová ze spolupořádající agentury.

Vyvrcholením oslav bude zajisté pokus o oživení Golema pomocí šému, který zkusí ze studených vod Vltavy vylovit sám starosta. „Opravdu jsme po dlouhém hledání nalezli Golema, který hrál ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Ten byl naposledy k vidění na filmové výstavě v paláci U Hybernů v roce 1990, od té doby byl téměř zapomenut, uložen v barrandovských ateliérech. Až doteď,“ láká na podívanou mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb.

Program slavností Dny Prahy 1

Sobota 28. 3.

Slavnostní průvod Rudolfa II.

17.00 z náměstí Franze Kafky vychází průvod Rudolfa II. za doprovodu dvořanů, purkmistra, maršálka na koni, alchymistů, hudebníků a kejklířů

průvod půjde přes Staroměstské náměstí, Celetnou ulici a skončí na Ovocném trhu
Podrobný program na Ovocném trhu

18.30 – zazní středověká hudba a vyprávění o historii Prahy

19.00 – slavnostní fanfáry a příjezd průvodu císaře Rudolfa II.

19.10 – Rudolf II. a purkmistr města promluví k lidu

– králův herold zahajuje program
– dobová hudba a dvorské tance

19.30 – divadelní představení o stvoření krásné Sirael

19.40 – pásmo pražských pověstí – včetně legendy o Golemovi

20.00 – hra Řekové inspirovaná antikou – romantické i akční šermířské představení

20.10 – ohňová podívaná – kejklíři s ohni, polykači ohně

20.25 – císař se loučí se svými poddanými a opět v průvodu odjíždí

Občané Prahy 1 mají po prokázání trvalého bydliště na Praze 1 vstup do památek a na tato divadelní představení zdarma:

Památky

Chrám Matky Boží před Týnem (zdarma pro všechny), kostel sv. Jindřicha a sv. Kunhuty (zdarma pro všechny), Staroměstská radnice

Divadlo Minor – Vlas a brada – divadelní představení pro děti od 15 hodin.

Divadlo v Celetné – Kde roste štěstí – divadelní představení pro děti od 15 hodin.

Divadlo v Celetné – Talíře/Taniere – divadelní představení pro dospělé od 19.30 hodin.

Divadlo Bez zábradlí – Blbec k večeři – divadelní přestavení pro dospělé od 19 hodin.

Pro občany Prahy 1 platí také zlevněné vstupné do Národního muzea.

Neděle 29. 3.

Podrobný program na Žofíně

11.00 – středověké tržiště; trhovci, alchymisté, malíři, v krčmě dobroty ze zabijačky, živá dobová hudba

13.00 – císařský herold zahajuje program

13.30 – příjezd císaře Rudolfa II.

14.00 – „Žofínské překvapení“ – starosta se ponoří až na samé dno Vltavy, odkud vyloví ztracený šém a pokusí se oživit legendárního Golema

14.40 – dobové tance a divadelní představení „Zrození Sirael“

15.10 – šermířské a kejklířské vystoupení

15.30 – vyhlášení vítězů čtenářské s výtvarné soutěže a hry Praha magická

16.05 – šermířské vystoupení

16.35 – středověcí hudebníci

17.00 – závěr programu

Památky

Štola XXII. A Velká zahradní štola na Petříně (zdarma pro všechny), Strahovský klášter, Zrcadlové bludiště na Petříně, Klausová a Staronová synagoga