Slavná pouť má týden provozu za sebou a redakci zajímalo, jaká lákadla pro malé i velké nabízí. Vyrazili jsme proto do Holešovic na Výstaviště a některé atrakce vyzkoušeli za vás.

Zajímaly nás jak adrenalinové atrakce pro silné nátury, tak i atrakce pro děti, kterých je na pouti také velká řada a není problém si vybrat podle stáří dítěte, peněženky či jen podle vlastní nálady.

Jen pro odvážné je třeba centrifuga, sloupový řetízkový kolotoč a některé houpačky. Nejvyšší z nich se tyčí až do výšky 60 metrů. Při nástupu vám většinou obsluha pomůže s pásy a vaše sedačka je ještě mnohdy jištěna pneumaticky, aby se během „jízdy" nedala otevřít. A pak to začne.

Související: Václav Kočka: Vnučku bych na nebezpečnou atrakci neposadil ani za sto milionů!

Nejprve se vše probíhá zvolna, ale po pár chvilkách už atrakce ukazuje své zoubky. Odstředivá síla od hlavního pohybu vás sice tiskne do sedačky, ale síly od pohybů v dalších rovinách a osách vaše údy, hlavu a vnitřnosti hází všemi směry.

Zatnuté zuby dusí výkřik, nadechnout se je problém, vidíte rozmazaně. Po chvilce to většinou přejde a pak se koukáte, zda ti okolo vás jsou postiženi stejně. Nebojte se, jsou.

Mezi pohledy na sousedy se dá okem juknout i na okolí a hlava se může vesele točit hned dál. V té době také začnete uvažovat, co všechno mohlo opustit vaše útroby a kapsy. Zda klíče, peněženka i mobil, jsou tam, kde mají být a pocit sucha v sedačce je k nezaplacení.

Konec jízdy je pro mnohé tím nejnádhernějším okamžikem. Pokud najdete odvahu na druhou jízdu, tak se už dá stejná nebo podobná atrakce vychutnat více.

Kdo má zájem vidět pouť z výšky, může zkusit vysouvající se řetízkový kolotoč. Z něho vystupuje většina lidí s normální barvou v obličeji.

Pro méně otrlé poníci

Pro méně otrlé nabízí Matějská také přehršel různých lochnesek, horských či vodních drah. Zde už je adrenalinu méně, ale i tak bude na co vzpomínat.

Ani malé děti zde ale nepřijdou zkrátka. Najdete tu jízdu na ponících, aquazorbing, strašidelný hrad s jezdícími pásy a schody, klasické kolotoče, houpačky i střelnice. Cesty pak lemuje řada stánků s občerstvením.

Okřídlené „Bez peněz do hospody nelez" platí i pro návštěvníky tradiční Matějské pouti. Když se to spojí s nevlídným počasím, tak je výsledek jasný poloprázdný areál a protáhlé obličeje obsluhy u prakticky všech stánků a atrakcí.

Co naplat, že počet poskytovatelů zábavy a občerstvení na pouti už dosáhl čísla 135 a ceny vstupného do areálu i na atrakce jsou prakticky stejné jako loni, když to sluníčko se v posledních dnech ne a ne pořádně ukázat. Je pravda, že Matějská je první poutí v České republice a dokonce i první velkou v Evropě, ale je otázkou, zda je to její výhoda. Počasí a lidem se opravdu poručit nedá.

Během víkendové návštěvy Pražský deník na pouti místo davů lidí potkával spíše osamocené skupinky mládeže, babičky a dědečky s vnoučaty a rodinky s malými dětmi, často i s kočárkem. Větší skupiny byly výjimkou a šlo nejčastěji o turisty. Jak z Čech, tak i z Moravy a z cizích jazyků byla nejčastěji slyšet mezi návštěvníky ruština a němčina.

Něco málo ze zákulisí Matějské

Zástupce hlavního organizátor pouti pan Václav Kočka, si ale nestěžuje. Návštěvnost je podle něj odpovídající počasí a nic špatného netrvá věčně. Pak odkryl i něco ze zákulisí a provozu pouti.

Celkový počet lidí, kteří se starají o provoz pouti je asi šest stovek. Denně areálem procházejí inspektoři a kontrolují, aby bylo vše v pořádku. Atrakce, která nemá v pořádku svůj „techničák" nemá šanci dostat povolení k provozu, obdobně je to s pojištěním. V případě potřeby se dají zajistit revize, které se týkají hlavně elektřiny a techniky.

Kromě domácích dorazili s atrakcemi i provozovatelé z Nizozemí, Německa a Itálie. Především spolupráce s partnerem z Nizozemí je pro pouť podle Kočky velkým přínosem, protože pokaždé dovezou něco zajímavého, nového, hlavně z oblasti „výživnějších" atrakcí.

Rychlá rota z Čech

Namátkou lze uvést Rodinnou horskou dráhu, Licht show, trojpatrový strašidelný zámek Spuk, Inversion či obří vodní dráhu WaserBahn. S úsměvem ale Kočka uvedl, že „Češi jsou známá rychlá rota a co se objeví nového, tak do roka zvládnou postavit také a většinou ještě pořádně vylepšit". Ale vraťme se ke klasickým atrakcím.

Na děti do deseti let čeká zhruba třicítka atrakcí, jako třeba řetízkové, podlahové a hydraulické kolotoče, nestárnoucí houpačky, buggyny, nafukovací skákadla a hrady či vláčky.

Samozřejmě nechybějí tradiční atrakce jako staročeská lochneska, velké množství střelnic, horské dráhy a ruské kolo.

Při pohledu na ceny sice člověk nejásá, ale velké drama se nekoná. Václav Kočka tvrdí, že i v době volné tvorby cen drtivá většina provozovatelů dala na jeho doporučení a ceny meziročně nezvyšovala. V některých případech došlo i k jejich mírnému snížení nebo prodloužení doby pobytu na atrakci.

Budeme rádi, když neproděláme

Že se zvyšují ceny obecně, ví pomalu už i každý školák a když chce rodina ušetřit, tak jako první jde na řadu výdajová položka na zábavu, kulturu a sport.

V podobné situaci jsou ale i provozovatelé, které tíží narůstající ceny energie a pohonných hmot.

„Když si vezmete, kolik se dnes dá za kubík vody, kilowatu elektřiny , autorské poplatky všech druhů, mzdy a odvody, pojištění a nesmíte zapomenout ani na dopravu z místa jejich domovského působiště a zpět, tak budu rád, když na tom, že zavítají do Prahy, neprodělají," říká Kočka. „To by nám sem už možná další rok nepřijeli, a to by byla škoda," dodává. Že není situace zrovna růžová přiznávají i další oslovení.

A jen tak na okraj. Víte, že z českých provozovatelů atrakcí jich každý rok vyjíždí do ciziny okolo 1400 a dalších 1260 pak hledá obživu během sezony na poutích, posvíceních a jarmarcích doma?

Kolik jsme ochotni utratit za atrakce?

A jak to s útratou na pouti viděli návštěvníci? Manželský pár s pobíhajícím klučinou a druhým děckem v kočárku uvedl, že „půjdou" tak do 1500 až 2000 korun, babička s vnučkou měla limit 500 korun a dva sólo školáci shodně tvrdili, že dostal od rodičů každý dvě stovky. Průměr většiny oslovených na osobu činil něco okolo pětistovky.