„Často jsem procházel celý pivovar a vaření piva mě tak zaujalo, že jsem potom v patnácti letech měl již snadné rozhodování," říká.

Co jste musel udělat, abyste se stal sládkem U Fleků?

Nastoupil jsem na obor kvasná technologie na potravinářské průmyslovce v pražské Podskalské ulici. Při studiu jsem každý rok trávil dva týdny na praxi ve flekovském pivovaru, kde jsem v roce 2010 po maturitě začal pracovat. Vzhledem k rodinným vazbám jsem věděl, že moje profesionální dráha ke Flekům jednou povede, ale netušil jsem, že zde začnu hned po maturitě. Během praxe při studiu jsem ale flekovský pivovar poznal a zjistil, že v něm mám příležitost uplatnit celé pivovarské řemeslo. Nejde o žádný automatizovaný provoz, U Fleků mám na starosti pivo od začátku do konce.

Co musí vaše pivo splňovat, abyste byl spokojený?

V našem pivovaru se vaří jediný druh, tmavý speciál, jehož historie sahá až do poloviny 19. století. Pro mě je tedy nejdůležitější pokračovat v této tradici. Především musí jít o pivo tmavé, ale ne černé. Není možné použít příliš mnoho černého praženého sladu, který pivu dodává barvu. Tento slad díky pražení získává hořkost, která doplňuje hořkou chuť chmele. Hořkost však v pivu nikdy nesmí převažovat nad sladovou chutí. Ke spokojenosti by výsledné pivo mělo mít také krémovou a trvanlivou pěnu a příjemný říz. Kolik piva denně vypijete při ochutnávání?

V pivovaru je práce jako každá jiná, není možné tady celý den pít. Ochutnává se často, ale jen v malém množství, celkově za den rozhodně nevypiji víc než půl litru. Pití vzorků z tanků ve sklepě slouží ke sledování fází kvašení a zrání piva a nakonec také ke kontrole kvality výsledného produktu. Ochutnávám vše, co prodáváme, bez toho žádné pivo neopustí sklep.

Jaké výhody má práce sládka U Fleků?

Výhodou je především práce v rodinné firmě, vedení pochází z jedné rodiny a velmi dobře se tedy o celý podnik stará. Panuje zde domácí atmosféra a dobré vztahy. Příjemná je také popularita spojená se jménem U Fleků. Lidé s ním mají spojené vzpomínky a zážitky a všude se mnou o našem pivovaru rádi mluví. Pivovar je známý i v zahraničí, také díky předchozímu sládkovi máme kontakty po celém světě. Najdete na své práci i nějakou nevýhodu?

Spíše než nevýhody přináší povolání sládka velkou odpovědnost. Výsledek práce nás všech každý den posuzují tisíce lidí, takže jsme pod neustálým dohledem a musíme mít pivo neustále co nejlepší. Budu rád, když se čtenáři přijdou přesvědčit, jestli se nám to daří.

Čtěte také: Je libo speciál? Minipivovarů v Praze přibývá