„Je to pro nás všechny samozřejmě skvělá zpráva, tím spíše, že březí budou patrně i některé z klisen, které jsme v roce 2011 přepravili do další oblasti, kde probíhá reintrodukce koní Převalského, a sice do Khomiin talu," řekl Miroslav Bobek.

Otcem hříbat klisen Anežky, Grety, Xary a Spely je hřebec Erkhes, Spange je součástí harému hřebce Mogoie. Klisny, které v letounu CASA přistály v Mongolsku loni, strávily zimu v aklimatizační ohradě a hříbat by se mohly dočkat příští rok.

„Nynější březost čtyř až pěti klisen pokládám za důkaz úspěšnosti návratu koní Převalského do jejich domoviny," doplnil Miroslav Bobek. „Doposud jsme ve spolupráci s Armádou ČR přepravili do Mongolska patnáct jedinců a na letošní léto připravujeme další, v pořadí již pátý transport," dodal.

Podle posledních zpráv z Mongolska se od poloviny března otepluje a již k jeho konci začal také roztávat sníh. Koně tak mohou spásat vegetaci, kterou sami vyhledávají, a všichni jsou v dobré kondici.

Přehled březích klisen

Původní jméno Mongolské jméno Původ Datum a místo narození
Anežka Alag Slovensko 16. června 2009, Košice
Greta Tsagaanaa Belgie 7. června 2008, Han sur Les
Xara Boroo Německo 3. května 2009, Karlsruhe
Spela Bulgan Německo 5. května 2007, Springe
Spange Baigali Německo 29. dubna 2006, Springe

close Sníh v Mongolsku začal ke konci března roztávat, proto koně mohli začít spásat místní vegetaci. zoom_in

Kůň Převalského (poslední druh divokého koně vůbec) je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století, byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má právě Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.