Nynější chovný pár psů ušatých je v pražské zoo od roku 2005. Samice pochází z jihoafrické farmy a první mláďata přivedla na svět dva roky po příchodu do Prahy, poté následovalo dalších pět vrhů štěňat. Přitom před rokem 2007 zoologická zahrada takové úspěchy s mláďaty psů ušatých neslavila, za čtvrt století jich odchovala jen pět, uvedla mluvčí.

Čtěte také: SPECIÁL: Novinky ze zoo

„Společně s vybudováním nové expozice pro psy ušaté jsme změnili i metodiku jejich chovu: zvířatům jsme umožnili, aby si budovala své vlastní nory, a u chovného páru ponecháváme takzvaného helpera – starší mládě, které pomáhá s odchovem svých nově narozených sourozenců," vysvětlil kurátor savců v pražské zoo Pavel Brandl. Ve volné přírodě jsou tito helpeři běžným jevem, v odchovu v lidské péči se jich ale příliš často nevyužívá.

Štěňata psů ušatých se rodí v noře, kterou pro ně připraví jejich rodiče. Pražský chovný pár má ve výběhu k dispozici i umělou noru, přednost dává ale té, kterou si sám vyhrabal. Štěňata se mimo noru poprvé vydávají zhruba 17 dní po porodu. Pětice pražských štěňat už noru opustila a seznamují se s venkovním výběhem, doplnila mluvčí.

Brandl upozornil i na to, že pes ušatý na rozdíl od ostatních psovitých šelem žere hmyz. K tomu má dobře uzpůsoben chrup, který je drobný a tvoří ho 48 zubů. Pro psa ušatého typické obrovské boltce svou délkou přesahují délku hlavy a v jeho africké domovině mu slouží k zachycování i velmi slabých zvuků.