Původně to ale nevypadalo tak dobře a zdálo se, že Martin bude muset školu po ukončení páté třídy opustit. Důvod byl jasný. Ve škole chyběla plošina, která by Martina, který je upoután na elektrický vozík přemístila do horního patra.

Od šesté třídy už totiž žáci nezůstávají v jedné kmenové třídě, ale přesouvají se po škole po specializovaných třídách. Pražský deník se tak na konci března vydal do školy a o příběhu Martina napsal. Bylo potřeba sehnat necelých 600 tisíc korun. Právě tolik totiž stojí plošina a její instalace.

V současné době to vypadá, že bude mít příběh šťastný konec. „Opravdu se mi tady moc líbí, tak tu chci určitě zůstat,“ říkal v březnu Martin. Bydlí v bytě poblíž školy se svým otcem od začátku školního roku. „Je to tady ideální prostředí. Všechno je bez bariér, Martin se tak do školy dostane úplně bez problémů. Má to zhruba 300 metrů,“ potvrdil tehdy jeho otec Petr Navrátil.

Zástupkyně ředitele školy Marta Šefčíková, která tehdy byla s Pražským deníkem jako první v kontaktu, nyní potvrdila, že je skutečně vše na dobré cestě, aby Martin mohl zůstat.

Příspěvky od nadací i veřejnosti

„V dubnu se nám přihlásila nadace Konto Bariéry a získali jsme 200 tisíc korun, dále jsme získali 100 tisíc od firmy dodávající a montující plošiny, 100 tisíc korun jsme dostali od Městské části Praha 13, 100 tisíc korun uvolnila škola z vlastních zdrojů (peníze za pronájem budovy v době Velikonoc – samozřejmě po dohodě s Prahou 13, jako se zřizovatelem), se ozvala ještě další nadace s tím, kolik, nám chybí (tu jsme ani neznali, ale reagovala na článek), rodiče a žáci přispěli sbírkou a částkou 35 tisíc korun. Celou plošinu kupujeme přes OS Peprmit, které se mimo jiné zabývá touto problematikou,“ vypočítala pro Deník Marta Šefčíková

Mimo jiné se měl uskutečnit i charitativní koncert, červnový termín se ale ukázal příliš narychlo. „Přesto nás pak překvapilo například to, že zpěvák Richard Müller, který se omluvil, okamžitě poslal 30 000 korun, velmi podobně zareagoval i Michal David,“ řekla dále Šefčíková.

„V současné době by se tak už měla plošina vyrábět v jedné italské firmě a v srpnu by se měla nainstalovat ve škole, tak aby mohl Martin v září nastoupit,“ dodal na závěr jeho otec.

Ani tím však celý příběh ještě nekončí. Problém bariérovosti se totiž netýká jen jediné školy, ale po Praze jich je mnohem více, a tak se možná časem objeví plošiny i v dalších školách tak, aby je jejich žáci nemuseli opouštět a poté navštěvovat specializované vzdělávací ústavy.

Pražský deník bude o novém projektu podrobněji informovat v následujících dnech.

Čtěte také: Školák: Chci zůstat ve škole, ale bez plošiny to nepůjde