Bez obvyklých davů diváků v historickém centru města, Praha v pátek oslavila nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Včetně pořadatelů se akce zúčastnila jen povolená stovka lidí a desítky přihlížejících. Další mohli mši, průvod i koncert, které spojovala prosba za uzdravení světa, sledovat on-line. 

Slavnosti začaly v 18 hodin mší v kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Bohoslužbu odsloužil kardinál Dominik Duka. Ten spojil legendu Jana Nepomuckého se současnou situací, když zdůraznil potřebu pravdivosti a soudržnosti při cestě z koronavirové krize.Po mši se nepočetné procesí vydalo přes Malou Stranu na Karlův most k mříži sv. Jana Nepomuckého.

Letos v komorním stylu

Následovala regata. Plavby po Vltavě se měly zúčastnit také lodě z Chorvatska, k tomu ale nedošlo. Nedorazili ani benátští gondoliéři. Program zakončil tradičně koncert na hladině řeky. Pro letošní ročník napsal skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek symfonii „Modlitba svatého Jana Nepomuckého za uzdravení světa". Provedl ji osobně spolu s Vltavským komorním orchestrem.

Svatojánské slavnosti Navalis v roce 2018 ozdobily benátské gondoly 

Fotogalerie: Lodě festivalu Navalis

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.

Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce. Je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů a pro katolíky symbol mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.