Loňské říjnové volby v Praze 11 rozložily síly následovně - zvítězilo Hnutí pro Prahu 11 s lídrem Jiřím Štylerem, jenž o nynější dohodě informoval Pražský deník. Štylerovo hnutí získalo ve 45členném zastupitelstvu 11 křesel. Pirátská strana má 9 zastupitelů, ANO o dva méně, koalice TOP 09 a STAN disponuje šesti mandáty, ODS obdržela pět mandátů, následují Jižní Město – Náš domov (tři zastupitelé) a SPD (dva zastupitelé).

Nejen roztříštěnost politického spektra na radnici způsobila dlouho trvající tahanice, které neskončily ani po Novém roce. Senátor Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) dokonce v polovině ledna rozeslal do médií zprávu, kde upozornil, že „stará“ rada schvaluje stovky usnesení a kromě běžné agendy řeší i důležité věci. Kos viní především ANO a TOP 09.

Starosta Jiří Štyler.
Radnici Prahy 11 by měli vést Piráti. Štylerovo hnutí míří do opozice

„Povolební agónii napomáhají i ve volbách druzí Piráti, kteří opustili jednání s vítězem voleb Hnutím pro Prahu 11 a pomalu se přidávají k bloku stále vládnoucích stran. Do veřejné otevřené koalice s trestně stíhanými zastupiteli ODS se ale nikomu nechce, tak potichu všichni udržují tento demokracii vzdálený stav,“ napsal senátor zvolený v obvodě č. 19, kam spadá právě i „Jižák“.

Mlejnský je nechtěný

„Persona non grata“ je v tomto případě někdejší starosta Dalibor Mlejnský (dříve ODS, nyní Jižní Město – Náš domov), který už roky čelí trestnímu stíhání spolu s dalšími skoro čtyřiceti zastupiteli kvůli nevýhodnému prodeji pozemků. Policie mu dokonce zabavila majetek v hodnotě 29 milionů a komunální politik se v roce 2017 obrátil na soud. Městské státní zastupitelství letos v lednu kauzu zastavilo.

Jiří Štyler, předseda Hnutí pro Prahu 11.
Kdo bude starostou v Praze 11? Vítězné hnutí nabídlo post Pirátům

Mlejnský podle médií také v minulosti pověřil sledováním konkurentů agenturu ABL, která byla spojená s Vítem Bártou, exministrem dopravy a šéfem Věcí veřejných. Současní političtí představitelé pro Blesk.cz přiznali, že právě dlouholeté spory mezi jednotlivými komunálními politiky blokují dohodu. Mlejnský navíc ve voblách neuspěl, přesto zůstává zastupitelem.

Podle Štylera teď slevili Piráti, z původních požadavků především přistoupili na účast dosavadního starosty Jiravy (ANO) v radě. O blížícím se kompromisu svědčí minulé zasedání zastupitelstva, na němž byl mimo jiných bodů schválen rozpočet městské části pro rok 2019. Další schůze v KC Zahrada je plánována na 19. února, kdy by se konečně měl volit i starosta a radní.

Dalibor Mlejnský.
Dalibor Mlejnský je zastupitelem Prahy 11, volbám navzdory