Tak vypadal ve středu dopoledne happening neziskových a sociálních služeb před budovou ministerstva práce a sociálních věcí nazvaný Bed-In.

Inspirace Lennonem

Pracovníkům sociálních služeb se nelíbí, že stát podporuje především velké ústavy a nikoli malé komunitní služby. Peníze navíc přichází prý s neúnosným zpožděním a nejsou rozdělovány transparentně.

Stávky „v posteli“, pro kterou byl inspirací protest kultovního hudebníka Johna Lennona a Yoko Ono proti válce ve Vietnamu, se účastnila i řada dalších poskytovatelů sociálních služeb po celé republice.

Existence z roku na rok

„Neziskové organizace žijí z roku na rok,“ říká jedna z účastnic stávky v pyžamech Lucie Mervardová ze sdružení Pohoda, které se stará například o mentálně postižené seniory. „V letošním roce jsme se například dověděli, že dostaneme o dva miliony korun méně na službu chráněného bydlení. Vypadalo to, že dva ze čtyř provozovaných bytů budeme muset zavřít a někteří naši klienti skončí na ulici,“ popisuje konkrétní problémy Mervardová.

„Řada návrhů a podnětů, které předkládají organizátoři výzvy, se již realizuje nebo připravuje,“ uvedl mluvčí ministra práce Petra Nečase Jiří Sezemský, který přišel na ulici mezi stávkující. Vyzval také zástupce neziskovek k dalšímu jednání. Podle stávkujících ale ministerstvo na jejich dosavadní snahy o komunikaci nijak nereagovalo.

Soukromníci lepší státu

Podle účastníků happeningu je často větší spolehnutí na podporu ze strany soukromých firem než na stát.

„Chceme navrhnout ministrovi financí, aby firmy mohly na dobročinné účely odvádět 25 procent z daní místo dosavadních 5 procent. Ale musí se tam udělat tvrdá a transparentní pravidla, protože přes neziskové organizace se pro některé lidi perou prachy,“ říká Dušan Dvořák, šéf bezbariérové školy nových technologií Ateliér ALF.