VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slučování škol v Praze pokračuje

ŽIŽKOV, VINOHRADY - Čtyři základní školy v Praze 3 se zřejmě od roku 2008 nevyhnou sloučení. Za týden o tom má definitivně rozhodnout zastupitelstvo. V jeden subjekt se spojí Základní škola Chelčického se Základní školou Žerotínova. Sestěhují se také děti ze zařízení Jiřího z Lobkovic a Perunova.

13.9.2007
SDÍLEJ:

Marjánka z první třídy ze Základní školy Chelčického. Jí se ještě slučování škol netýká, jejích starších spolužáků ale ano.Foto: Martin Divíšek

Podle plánů radnice by však měli jinam docházet pouze školáci z druhého stupně. Děti od první do páté třídy se budou nadále vyučovat tam, kde jsou zvyklé.

Slibují si zlepšení výuky

„Od sloučení si slibujeme hlavně zlepšení výuky. Některé školy náš záměr dokonce uvítaly. Mnohde totiž mají pouze jednu třídu v každém ročníku, a děti si tak nemohou vybírat z dostatečného množství volitelných předmětů,“ sdělil místostarosta Prahy 3 pro oblast školství Jiří Matušek. Stejný názor má i ředitelka školy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Se sloučením souhlasíme. Nemáme totiž velké problémy pouze s naplněním volitelných předmětů, ale i celých tříd druhého stupně. Nevíme, jak se bude situace kolem přílivu žáků vyvíjet v příštích letech, ale tento problém je aktuální a měl by se řešit hned,“ řekla ředitelka školy Naděžda Hrebíková, na jejíž školu mají přijít žáci z Perunovy.

Děti i rodiče nejsou spokojeni

Děti a jejich rodiče už tak spokojení nejsou. „Škola v Perunově ulici má své rodinné zázemí a všichni se tu dobře znají. Kromě toho je zaměřena na výtvarnou výchovu a nabízí dětem program i po vyučování. O sloučení se v našem případě jedná již potřetí, a to nás poškozuje. Rodiče budoucích prvňáčků určitě nebudou mít takový zájem o školu, na které nebude fungovat druhý stupeň,“ říká předsedkyně tamní školské rady Monika Halaburtová. Zdůrazňuje, že mezi rodiči už udělali i anketu, v níž se všichni jednoznačně postavili za to, aby se nic neměnilo. „Nechceme své děti posílat pryč,“ dodává Halaburtová.

Více školek

Podle Matuška se však radnice k řešení uchýlila i proto, že je potřeba rozšířit síť mateřských škol. „Z průzkumu, který si nechala rada městské části koncem srpna zpracovat, vyplynulo, že na celém Žižkově je pouze jediné volné místo,“ doplnil Matušek.

Žáci se možná za pár let vrátí

Podle něj není vyloučeno, že za několik let se děti do školy vrátí zpět. Podle demografické studie totiž nebudou základní školy kvůli tisícům nových bytů v oblasti Nákladového nádraží, Central parku a Vackova od roku 2015 Žižkovu stačit. „Sloučením škol chceme vyřešit situaci na sedm let dopředu. Podle toho, jaký bude příliv dětí, budeme postupovat dál. Za několik let vznikne třeba školka na Nákladovém nádraží,“ uzavřel Matušek.

Protesty přinesly ovoce

Praha 4 -O sloučení škol v posledních měsících usilovala i městská část Praha 4. Z původních osmi navrhovaných zařízení nakonec zastupitelé zpečetili osud čtyřem z nich. Původní smělý plán tehdejšího místostarosty pro oblast školství Václava Krištofa nakonec doznal značných změn. Žádné markantní přesuny žáků by se tak konat neměly.

Proti záměru radnice tehdy brojily tisíce místních rodičů. Právě pořádání happeningů a demonstrací se podle slov tiskové mluvčí radnice Markéty Aulové podepsalo na tom, že se městská část rozhodla od kroku ustoupit. „Nesetkali jsme se ani s minimální podporou veřejnosti,“ přiznala tehdy Aulová. Místostarosta Krištof se rovněž rozhodl rezignovat na svou funkci, aby tak předešel útokům na svou osobu spojených s obviněním z možného střetu zájmu. V minulosti totiž působil jako jednatel Literární akademie Josefa Škvoreckého, která má v pronájmu jednu ze slučovaných škol.

Do volného objektu po Základní škole Jánošíkova se od příštího roku nastěhuje pobočka Prvního obnoveného reálného Gymnázia (PORG). Ještě předtím ho ale chce rekonstruovat a nově vybavit. „PORG má vysokou prestiž a významně rozšíří nabídku vzdělání v Praze 4,“ uvedla včera Aulová. Emoce a protesty ale vzbudilo i sloučení Základní školy Na Zlíchově a střední V Olšinách, které v červnovém zasedání odsouhlasilo zastupitelstvo hlavního města. Žáci Střední školy odborné přípravy v Poděbradské a Středního odborného učiliště energetického dokonce zavítali na samotné jednání. (luc)

13.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT