Svůj nesouhlas přišlo na magistrát vyjádřit více než sto studentů spolu se svými kantory. Někteří z nich s transparenty nebo trubkami v ruce. „Nechápeme, proč chtějí optimalizovat zrovna naši školu. Všechno jsme se navíc dozvěděli strašně narychlo. Naše učiliště se má sloučit už od prvního července, ale nikdo z radních ještě neřekl, kam studenti půjdou. Rodiče budoucích prváků jsou strašně zmatení,“ řekl Deníku předseda školské rady Viktor Kuzminskij.

Spojení škol by podle zástupců učiliště výrazně ohrozilo výuku budoucích chemiků. „Školy mají úplně odlišnou skladbu oborů. Jsme navíc jediné zařízení, které vychovává budoucí elektroenergetiky,“ vysvětlil ředitel Svatopluk Strejček. Studenti předali zastupitelům petici proti sloučení škol, kterou podepsaly téměř 4 tisíce lidí. Diskuse byla poměrně ostrá. Největšího potlesku se dočkala zastupitelka Strany zelených Eva Tylová. „Snažíme se sloučit neslučitelné. Náplň výuky je v obou školách jiná. Nelze předpokládat, že sloučením dvou škol s jiným zaměřením zajistíme kvalitnější výuku,“ řekla Tylová. Upozornila i na to, že škola, o jejímž zrušení se uvažuje, dosahuje každý rok kladných hospodářských výsledků.

Radní Hana Žižková ujišťovala, že nehrozí rušení žádných oborů. „Budou se utlumovat pouze v případě, že nebudou děti, které by je chtěly studovat,“ uvedla Žižková. V žádném případě prý není ohrožena ani kvalita výuky. Zastupitelé pak sloučení drtivou většinou schválili.

Někteří studenti propukli v pláč

Studenti reagovali pískotem, bučením, a dokonce pláčem. „Přišlo mi, že na nás zastupitelům vůbec nezáleželo. Byli jsme pro ně jen jeden bod v programu a nám přitom sloučení zásadně změní život,“ řekla studentka druhého ročníku Edita Pleciánová Diskusi vyvolal i návrh na spojení dvou škol, které navštěvují děti se specifickými poruchami chování, ZŠ Na Zlíchově se ZŠ a SŠ V Olšinách. Někteří zastupitelé se obávali, že integrace žáků bude živnou půdou pro šikanu a agresivitu v dětském kolektivu. Podle rozhodnutí města budou žáci od září chodit do školy v Jahodové ulici.