VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani slzy školy nezachránily

PRAHA - I přes mohutné protesty schválilo31. května 2007pražské zastupitelstvo sloučení Střední školy odborné přípravy v Poděbradské ulici se Středním odborným učilištěm energetickým ze stejné ulice. Ke sloučení těchto škol přitom dochází přes sjednocený odpor studentů, učitelů i vedení energetického učiliště.

1.6.2007
SDÍLEJ:

Marně protestovali před magistrátem studenti se svými učiteli proti sloučení Střední školy odborné přípravy v Poděbradské se Středním odborným učilištěm energetickým.Foto: Milan Jaroš

Svůj nesouhlas přišlo na magistrát vyjádřit více než sto studentů spolu se svými kantory. Někteří z nich s transparenty nebo trubkami v ruce. „Nechápeme, proč chtějí optimalizovat zrovna naši školu. Všechno jsme se navíc dozvěděli strašně narychlo. Naše učiliště se má sloučit už od prvního července, ale nikdo z radních ještě neřekl, kam studenti půjdou. Rodiče budoucích prváků jsou strašně zmatení,“ řekl Deníku předseda školské rady Viktor Kuzminskij.

Spojení škol by podle zástupců učiliště výrazně ohrozilo výuku budoucích chemiků. „Školy mají úplně odlišnou skladbu oborů. Jsme navíc jediné zařízení, které vychovává budoucí elektroenergetiky,“ vysvětlil ředitel Svatopluk Strejček. Studenti předali zastupitelům petici proti sloučení škol, kterou podepsaly téměř 4 tisíce lidí. Diskuse byla poměrně ostrá. Největšího potlesku se dočkala zastupitelka Strany zelených Eva Tylová. „Snažíme se sloučit neslučitelné. Náplň výuky je v obou školách jiná. Nelze předpokládat, že sloučením dvou škol s jiným zaměřením zajistíme kvalitnější výuku,“ řekla Tylová. Upozornila i na to, že škola, o jejímž zrušení se uvažuje, dosahuje každý rok kladných hospodářských výsledků.

Radní Hana Žižková ujišťovala, že nehrozí rušení žádných oborů. „Budou se utlumovat pouze v případě, že nebudou děti, které by je chtěly studovat,“ uvedla Žižková. V žádném případě prý není ohrožena ani kvalita výuky. Zastupitelé pak sloučení drtivou většinou schválili.

Někteří studenti propukli v pláč

Studenti reagovali pískotem, bučením, a dokonce pláčem. „Přišlo mi, že na nás zastupitelům vůbec nezáleželo. Byli jsme pro ně jen jeden bod v programu a nám přitom sloučení zásadně změní život,“ řekla studentka druhého ročníku Edita Pleciánová Diskusi vyvolal i návrh na spojení dvou škol, které navštěvují děti se specifickými poruchami chování, ZŠ Na Zlíchově se ZŠ a SŠ V Olšinách. Někteří zastupitelé se obávali, že integrace žáků bude živnou půdou pro šikanu a agresivitu v dětském kolektivu. Podle rozhodnutí města budou žáci od září chodit do školy v Jahodové ulici.

1.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT