Školy při jejich organizaci poměrně často využívají nabídek agentur, které jim zasílají propagační materiály. Základní škola Hostivař pořádá pro děti výuku v přírodě, někdy i dvakrát do roka. Na výlet se proto podle zástupkyně Heleny Mrzenové zatím chystají pouze dvě třídy. Obě vyrážejí na čtyři dny, jedna si od agentury nechala zorganizovat program s adrenalinovými sporty. Podle Mrzenové vyjde rodiče takový výlet asi na 1500 korun.

Zástupkyně tvrdí, že se množí i nabídky na půldenní zájezdy, například do Terezína. Není proto vyloučeno, že některé další třídy ještě do konce června nějaký výlet zorganizují. Ředitel Základní školy Donovalská v Praze 4 Pavel Dittrich řekl, že větší výlety jsou určeny žákům devátých ročníků po absolvování přijímacích zkoušek na střední školy, ostatní děti jezdí na jednodenní tematicky zaměřené akce do lokalit, které se týkají výuky. Pochvaluje si ta hromadné slevy na vstupném a to, že pedagogové mívají vstup do památek zdarma.

Také děti ze základní školy Jánošíkova se na přelomu května a června vyjedou učit do přírody. V posledním měsíci je pak čeká ještě jednodenní výlet. "Většinou jsou zaměřené vlastivědně, loni jsme měli například výlet do Českého ráje," tvrdí ředitelka Daniela Valentová. I v této škole některé třídy využívají k organizaci cestovní kanceláře.