Podle rektora AMU Jana Hančila komerční pronájem z veřejných peněz není možný.

„Vedení UK i AMU konstatuje, že je pro ně jako pro veřejné vysoké školy otázka pronájmu objektu těžko uchopitelná a obtížně řešitelná, neboť pronájem by významně zatížil provozní náklady obou vysokých škol," uvedly univerzity v tiskovém prohlášení.

Hančil také řekl, že financování vysokých škol se mění z roku na rok, a pronájem, byť dlouhodobý, tak pro ně není perspektivní. „Já si myslím, že ten projekt skončil," uvedl k plánům na vybudování učeben pro filmovou fakultu AMU a fakultu sociálních věd UK, které mají v sousedství domu sídla.

„Nabídli jsme jim 50letý pronájem a bavili jsme se i o tom, že bychom jim dali zajímavou cenu, protože by se jednalo o dlouhodobý pronájem. Po dnešním jednání ale nemám úplně pocit, že by do toho šli," řekl spolumajitel společnosti Lázeňská investiční Jozef Onderka. Hranici 50 let rektoři uváděli jako termín, kdy by se jim pronájem vyplatil.

Problém se systémem

Podle Onderky rektoři upozorňovali hlavně na systémový problém, který s tak dlouhým pronájmem mají. „Vyplývá to prý z financování univerzit. Prý by snadněji dostali peníze na koupi budovy či rekonstrukce vlastní," podotkl Onderka.

Školy chtěly dům od Řízení letového provozu (ŘLP) původně odkoupit. Budovu však v březnové aukci získala Lázeňská investiční za 201,1 milionu korun, což bylo jen o 100 tisíc více, než činila odhadní cena.

Budovu společnost fyzicky převezme ve čtvrtek. „Musíme zajistit spoustu razítek, abychom ji vůbec zprovoznili. To je náš úkol číslo jedna. Teprve pak budeme vědět, na kolik nás rekonstrukce vyjde. Bude totiž záležet na požadavcích statiků a hlavně památkářů," řekl Onderka, podle něhož je například zcela zničené vnitřní historicky cenné atrium.

Univerzita Karlova, která budovu chtěla koupit za odhadní cenu 210 milionů korun, opravit a používat ji pro výuku, se březnové aukce nezúčastnila. Jako veřejná instituce se dražeb účastnit nemůže, naopak ŘLP jako státní podnik majetek jinak než formou veřejné dražby prodávat nesmí. O přehodnocení rozhodnutí prodat budovu soukromému zájemci vyzval šéfa resortu dopravy Antonína Prachaře (ANO) ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ani jeho intervence však nepomohla.

Dům je od exploze, která zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy a vozidla v okolí, neopravený. Dělníci pouze zajistili jeho statiku.

Lázeňská investiční vznikla na konci roku 2012. Finance na nákup domu získala z prodeje podílů v jiných firmách.