„Probíhají půdní vestavby na Základní školy Emy Destinnové a Základní školy Náměstí Svobody 2. V těchto školách se po rekonstrukci zvýší celková kapacita o 240 žáků. Pro tyto půdní vestavby počítáme s celkovou investicí 75 milionů korun. Podobná půdní vestavba je realizována i na Základní škole J. A. Komenského, na tento projekt je vyčleněna investice 68 milionů korun,“ popsal mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Zcela nová škola pro 500 dětí

Praha 7 dá na opravy stávajících školních budov a na rozšíření jejich kapacit 107,3 milionu korun. „Nejvýznamnějším letošním projektem je nová základní škola v dolních Holešovicích pro více než 500 dětí. Nyní se chystáme na vyhlášení architektonické soutěže, ze které vzejde budoucí podoba školy. Na tuto přípravnou fázi projektu je na letošní rok vyčleněno 4,4 milionů korun,“ prozradil Pražskému deníku starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Kromě toho se také na sedmičce bude ve velkém rekonstruovat. V Základní škole T. G. Masaryka na Ortenově náměstí dokončila radnice půdní vestavbu pro šest nových tříd. A v letošním roce ještě dojde k modernizaci kuchyně a rozšíření školní jídelny za 32 milionů korun.

Velkou rekonstrukci gastroprovozu plánuje také radnice ve čtvrté městské části. „Rekonstrukce Základní školy Filosofská bude akcí přesahující 80 milionů korun. Dále se uskuteční i rekonstrukce gastroprovozu Základní školy Poláčkova za 40 milionů korun,“ popsal mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Nejvíce peněz z radniční kasy půjde do školství i v Běchovicích. „Dokončujeme nejvýznamnější rozšíření kapacity základní školy za 65 milionů korun. Po dokončení tak bude mít naše škola kapacitu cca 450 dětí – tedy 18 plnohodnotných kmenových tříd,“ přiblížil starosta Ondřej Martan.

Solná jeskyně ve školce

V Praze 1 se dočká nového kabátku Mateřská škola Řásnovka. „Kapacita zařízení se zvýší ze dvou oddělení na čtyři. Kromě komplexní rekonstrukce bude v suterénu školky zřízena solná jeskyně,“ popsala mluvčí jedničky Petra Pekařová.

Prioritou letošního roku je oblast školství i v Praze 10, kam půjde více než polovina investic do oprav, novostavby a rekonstrukcí školních budov.

„Nejvíce prostředků, 100 milionů korun, budeme investovat do novostavby mateřské školy Bajkalská. Ta má být kompletně hotová v polovině roku 2023 a bude do ní moci chodit až 168 dětí,“ prozradil mluvčí desáté městské části Jan Hamrník.

Nového křídla mateřské školy se v září dočkají obyvatelé v městské části Praha Řeporyje. „Z pěti tříd se školka rozšíří na sedm. Jedná se o investici za 25 milionů korun, která je hrazená z většiny účelovou dotací od magistrátu,“ řekl Pražskému deníku starosta Pavel Novotný.