„Jsme připraveni i ke stávce. Mohla by být nejen hodinová či jednodenní, ale i vícedenní. Nechceme vyhrožovat, aby vláda jednala pod tlakem. Chceme, aby řekla, co je pro ni priorita. Nechceme být levnou prioritou," uvedla Sedlová. Situaci ve školství označila za „doutnající sopku".

Odboráři požadují přidání o deset procent, a to všem zaměstnancům – učitelům i nepedagogickým pracovníkům. Usilují také o to, aby do školství plynulo víc peněz. „Chceme, aby se ČR výhledově přiblížila k šesti procentům HDP, která dávají vyspělé země," řekl šéf školských odborů František Dobšík. Odbory chtějí s kabinetem vyjednávat o rozdělení školského rozpočtu ještě o prázdninách.

Snahu i případné akce školských odborů podporuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle jejího předáka Josefa Středuly představují protestní akce krajní řešení, ale jsou nezbytné. „Chtěli bychom ale udělat vše pro to, aby stávka nemusela být," řekl předseda odborové centrály.

K růstu platů o deset procent se kloní i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se zmínil o pěti procentech.