Zejména rodiče tříletých ratolestí pak odcházejí s nepořízenou. Všeobecně totiž platí, že přednost dostanou děti předškolního věku, nebo ty, které do zařízeních budou docházet po celý týden a vměstské části bydlí. Mnohdy nestačí ani to.

„Museli jsme odmítnout asi osmdesát dětí. Po zápisu sice volná místa ještě zbyla, jenže ne vždy jsou vblízkosti bydliště zájemců, a tak se mnoho rodičů rozhodlo, že umístění dítěte do školky ještě o rok odloží,“ řekl radní pro oblast školství vPraze 6 Jan Holický. Podle prognóz, které má radnice kdispozici, by mohlo být ještě hůř. Žáčků totiž vnásledujících letech přibude. „Navyšujeme proto kapacitu vMŠ Zbíhavá. Tam, kde bylo zázemí pro učitelku, vznikne nová půltřída. Do základní školy na Hanspaulce se zase nastěhují předškoláci. Už teď tam docházejí na zkušenou. Úpravy prostor se dokončí přes zimu a děti se tam vpříštím roce definitivně přesunou,“ naznačil řešení Holický. Podle něj by do tří let mělo vPraze 6 vzniknout dvě stě nových míst.

Žižkov posune zápisy do školek

Podobnou cestou se vydali i na Žižkově. Jak uvedl místostarosta Jiří Matušek, od příštího roku by si rodiče sumístěním dětí lámat hlavu neměli. Míst totiž bude více zhruba o sto padesát. „Prostory získáme po slučování škol, které záříjové zastupitelstvo schválilo. Ztoho důvodu zřejmě posuneme i zápisy dětí do školek. Většinou jsou vdubnu, ale my je připravíme už na únor, abychom přesně zjistili, jaký bude zájem,“ objasnil Matušek. Další prostory nabídne Mateřská škola Na Pražačce. Tu totiž čeká rekonstrukce. „Tíživá situace je už tři roky po sobě. Při zápisu jsme letos odmítli devět dětí, nakonec jsme je ale postupně přijali,“ sdělila ředitelka Mateřské školy Jeseniova Iva Sovová.

Rodiče podávají více žádostí

Vedení radnic se ale shoduje, že fakt komplikují i vsamotní rodiče. Ti mnohdy vobavě, že pro potomka neseženou místo, podají žádost do více zařízení a radnice pak neví, kolik lidí vlastně místo potřebuje. „Přesně tak to je, nedokážu proto ani říct, kolik dětí jsme letos museli odmítnout,“ uvedl místostarosta Prahy 8 Martin Roubíček. Maminka čtyřleté Natálky Hana Žďárská ale namítá: „Když vím, jak to ve městě se školkami vypadá, chtěla jsem se pojistit. Na soukromou školku jsem neměla peníze,“ řekla.

Volno hlásí Praha 5 a 13

Největší šanci na úspěch rodiče mají pravděpodobně vPraze 5 a 13. Vpátém městském obvodu poberou školky ještě kolem třiceti dětí, vPraze 13 je to možná ještě více. „ Přesnou obsazenost nevíme. Počet míst se neustále mění. Pokud je vjedné školce dětí méně, tak zuvolněné místnosti třeba uděláme hernu,“ řekl mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka. Dostatek míst přičítá tomu, že na rozdíl od ostatních částí Praha 13 vminulosti školky nerušila. „Teď knám dochází plno dětí nejen zjiných obvodů, ale také ratolesti, co vPraze vůbec nebydlí a jejich rodiče jsou tu pouze zaměstnání. Ani ty jsme zatím neodmítali,“ uzavřel.