Zápisy do mateřských školek jsou u konce. Stovky pražských rodičů poté, co se jim dítě nepodařilo do mateřinky umístit, stojí před problémem, co dál.

V podobné situaci se ocitla manažerka z oboru propagace Linda Fričová (redakce na její přání jméno změnila, protože jednání o přijetí dcery do školky ještě trvá).

„Minulý týden jsem se na nástěnce školky dočetla, že dceru nevzali. Tři roky jí budou až v říjnu a školka přijímá děti tříleté. Opravdu se bojím, že přijdu o práci,“ svěřila se Deníku maminka, která se proti rozhodnutí školky odvolá. Zatím ale žije v nejistotě, co bude v říjnu.
„Opravdu nevím, jak to mají ženy s malými dětmi dělat, aby se mohly vrátit zpět do práce. Slyšela jsem, že nabízet sponzorské dary už nepomáhá, protože ta místa ve školkách prostě nejsou,“ dodala Fričová.

Městské části, které mateřské školy zřizují, tvrdí, že na ně nemají peníze.

„Snažili jsme se během dvou let navýšit kapacity ve školkách o padesát dětí, ale stejně je to málo. Máme 365 míst ve školkách a 99 zájemců jsme museli odmítnout,“ řekl Deníku Pavel Klega (ODS), starosta patnácté městské části.

Školky musí děti odmítat

Mateřská školka v Horolezecké ulici v Hostivaři musela odmítnout padesát šest dětí.

„U zápisu bylo 100 dětí, mohli jsme přijmout 44,“ vyčíslila ředitelka Gabriela Tvrdková. Podle ní tříleté děti do školky patří, ale zařízení podobně jako ostatní státní školky, přijímá děti pouze, když jim tři roky byly do září. „Další podmínkou je trvalé bydliště v obci,“ vyjmenovala ředitelka.

Radnice chce zrekonstruovat budovu v Bolevecké ulici v Horních Měcholupech. Podle starosty by pak patnáctý obvod neměl mít problém
s nedostatkem míst ve školkách. Jenže radnice na to peníze v rozpočtu nemá, a proto požádala město o podporu.

„Letos potřebujeme 20 milionu na rekonstrukci a v příštím roce také,“ vyčíslil předpokládané náklady Klega. Městská kasa má rozpočtu rezervu ve výši půl miliardy korun.

Podle předsedy finančního výboru Petra Hulinského by většina z této částky měla jít právě na výstavbu či rozšíření kapacit školek. Peníze se budou rozdělovat do konce května.

Město ovšem není zřizovatelem předškolních zařízení, nemůžeme proto dát peníze přímo na jejich výstavbu či rekonstrukce. „Budu usilovat o to, aby projekty související s rozvojem těchto zařízení, dostaly co největší částku z rezervy pro městské části,“ sdělil Hulinský (ČSSD).

Podle něj si ale některé městské části za potíže s nedostatečnou kapacitou mohou částečně samy, mohly totiž v rámci stavebního řízení dát developerům jako podmínku právě výstavbu školky.

Potřeba je nová školka

Starosta Klega ale tvrdí, že to tak jednoduché není. „Můžeme je žádat o příspěvky na infrastrukturu, které pak použijeme na školství, ale školku nám těžko postaví.“ V současnosti „patnáctka“ ruší byty školníků a stěhuje je do obecních. Rekonstrukcí původních prostor pro školníky pak získá navíc pouze dvacet míst, což potřebám rodin absolutně nestačí. „Obvod prostě potřebuje školku, navyšování kapacit ve stávajících školkách už nestačí,“ domnívá se ředitelka mateřské školy Gabriela Tvrdková.

Odborníci na vzdělávání ale varují, že současný velký zájem o předškolní zařízení bude v budoucnu znamenat, že náporům žáků nebudou stačit základní školy.

Dceru jí nevzali do školky, do práce se chce vrátit
Fričová: Bojím se, že přijdu o zaměstnání


Jak se mohu vrátit do práce, když nemohu pro dítě sehnat školku? Ptá se Linda Fričová (která si přála změnit jméno), maminka Lucinky, které budou tři roky v polovině letošního října. Do nejmenované školky v Praze 6 ji nevzali a její maminka, která pracovala v propagaci a public relations, se chce vrátit zpět do práce.

Co budete dělat?
No to nevím. Ve školce na nástěnce visel pouze seznam přijatých dětí. Mezi nimi Lucčino jméno nebylo. Takže z toho jsem usoudila, že ji nepřijali.

A jaký je podle vás důvod?
S ostatními maminkami jsme se bavily, že důvodem je nejspíš to, že jí budou tři roky až v říjnu. A do školky se přijímají dětí, kterým jsou tři do září. Ale oficiální dopis se zdůvodněním mi zatím nepřišel. Já ty ředitele školek ale na jednu stranu chápu…

Zvažovala jste, že nabídnete školce nějaký sponzorský dar?
Slyšela jsem, že těch míst je tak málo, že sponzorské dary nepomáhají.

Budete se odvolávat?
Určitě. Možná se najde místo na jiných školkách v rámci Prahy šest, ale to ještě není jisté. Já se ale ředitelům mateřských školek nedivím, jsou prostě v pasti, protože za malý počet míst ve školkách nemohou.

Zvažujete, že dceru dáte do soukromé školky?
Zatím vyčkám, jak to dopadne. To je otázka, protože práci bych ztratit nechtěla. Ale co se příjmu týče, považuji se za střední vrstvu,
z platu mi tak může zbýt šest, sedm tisíc. A tak se ptám, zda se to vyplatí. Na druhou stranu jsou lidé, kteří o soukromé mateřské školce teprv uvažovat nemohou, protože na ni prostě nemají peníze. Pokud matky zůstanou čtvrtý rok s dítětem doma, mohou klidně o práci přijít.

Bojíte se, že také přijdete o práci, kdybyste zůstala čtvrtý rok s dcerou doma, než ji do školky vezmou?
To se každopádně bojím, když vidím, jaké podmínky pro návrat do původního zaměstnání tu matky mají. Vůbec mám pocit, že od té doby, co jsem se rozhodla mít dítě, pořad musím překonávat nějaké problémy.

Jaké máte kromě nedostatku míst ve školkách na mysli?
Třeba těhotné se v Praze musejí registrovat do porodnic. Kamarádka čekala před podolskou porodnicí od čtyř od rána. Pak zase čekáme, jestli nám někdo dítě vezme do jeslí, školek. Ty fungují do čtyř nebo do pěti odpoledne a my se bojíme, abychom nepřišli o práci. Opravdu nevím, z čeho máme hypotéky platit. Navíc si asi nikdo neuvědomuje, že vychováváme další daňové poplatníky, a pokud je nám umožněno pracovat, platíme také daně.