Netradičně si s problémem, kam dát dítě v době, kdy musejí do zaměstnání, poradily Markéta Hlavicová a Kateřina Francová z Prahy 8. Obě dvě se svého podnikání nechtěly vzdát, ale problém nastal v okamžik, kdy zjistily, že všechny školky v osmé městské části už jsou plné a chůvu k dítěti ani jedna nechtěla.

Sehnat dům bylo těžké

Pronajaly si proto vilu se zahradou na Bulovce a prostory upravily tak, aby tu mohly od září otevřít školku a jesle v jednom. „Hledání objektu nebylo jednoduché. Budovy buď nesplňovaly potřebné podmínky, nebo majitel nebyl ochoten objekt pronajmout organizaci, v níž budou přes den křičet malé děti,“ popsala trable Markéta Hlavicová. Obtížné podle ní bylo také najít školený personál s praxí. Nakonec se to však povedlo.

Zaplněná mezera na trhu

Po prázdninách nastoupí do zařízení kolem dvaceti dětí ve věku od osmnácti měsíců do šesti let. Rozděleny budou do dvou tříd. „Mezera na trhu byla asi velká, ještě se neuskutečnil ani den otevřených dveří, a už máme z devadesáti procent plno,“ sdělila Deníku Hlavicová. Do zařízení prý umístily své děti i její kamarádky, které se potýkaly se stejným problémem. Za měsíc celodenního hlídání zaplatí rodiče devět tisíc korun.

Hlídání až do večera

„Chtěly jsme vyjít vstříc i maminkám, jako jsme my, které jsou celý den v práci a domů se vracejí až navečer. Zaměstnanci proto budou děti hlídat až do 18. hodiny. Pokud by někdo potřeboval déle, služby rozšíříme. S tím, že by podnikatelky na školce vydělávaly nějak vysoké částky, ale nepočítají. „Finančně je provoz velmi nákladný, ztrátový snad nebude,“ doufá Hlavicová. Do školky bude docházet učitel angličtiny, holčičky se mohou učit základy baletu a kluky třeba zaujme jóga. Jak se bude provoz vyvíjet, mají obě podnikatelky jasno: „Nechceme děti jen hlídat, ale také je vzdělávat,“ shodly se.