Rodiče dětí z Bohdalce a okolí se otevření mateřské školy nedočkají. Školka, která stojí na vrcholu bohdaleckého kopce, je zavřená již několik let a její znovuotevření se neplánuje. Podle Starosty Vladislava Lipovského (ODS) by její provoz byl neekonomický.

Před uzavřením chodilo do školky třináct dětí. To však bylo v době, kdy byla v Česku prakticky nejnižší porodnost v dějinách a kdy obecně bylo vytížení školek velmi nízké. Nyní, když se situace obrátila a zájem o mateřinku by byl, zůstává zavřená.

„Otevření školky bych uvítala, protože ji mám přímo naproti našemu bytu. Vím ještě o dalších třech maminkách v okolí, ale na celém Bohdalci jich bude určitě více,“ řekl asi pětadvacetiletá žena.

„Musel by se tam vyměnit kotel pro vytápění a provést další opravy,“ říká Lipovský. Podle něj je jedním z hlavních kamenů úrazu také doprava: na vrch Bohdalce k ulici Na Sychrově, kde školka stojí, to je od stanice autobusů dost daleko, navíc do strmého kopce.

Za znovuotevření školky se zasazují hlavně místní zelení. „Je to součást jejich volební kampaně, snadno využitelné téma,“ myslí si Lipovský. Proti tomu se však ohrazuje Ivana Cabrnochová, předsedkyně zelených na „desítce“ a současně zastupitelkyně této městské části.

Zelení bojují už čtyři roky

„Pokud to pan starosta nazývá součástí naší kampaně, tak pak už vedeme kampaň nepřetržitě čtyři roky – zhruba od voleb 2006. Kolega Zdeněk Vávra se na tuto věc zaměřil a dokázal, že zájem o školku by byl značný,“ vysvětluje Cabrnochová. Podle ní je třeba vzít v úvahu, že na Bohdalec se do nových bytových domů stěhují mladí lidé, kteří již mají nebo budou mít děti. Také argument radnice Prahy 10 o tom, že školku by potom chtěli využívat zájemci z těsně sousedící Prahy 4, pokládá za falešný.

„To přece nelze pokládat za zneužívání. Kromě toho si myslím, že alespoň minimum koordinace mezi městskými částmi by tu mohl uplatnit magistrát, i když pod něj mateřské školy nespadají,“ argumentuje zastupitelka. Odsuzuje také skutečnost, že radnice financuje výstavbu minigolfu, lanového centra a dalších zábavních objektů, ale na opravu školky ze stejné rozpočtové části peníze údajně nemá.

Lipovský ale trvá na tom, že je třeba soustředit pozornost na oblast Vršovic, kde je zájem o školky větší. Proto se připravují rekonstrukce, respektive přestavby částí základních škol na školky v ulicích 28. pluku, Jakutské a Vladivostocké.

„Má to tu výhodu, že děti si na místo zvyknou a budou tam v návaznosti chodit i do základní školy,“ říká starosta Prahy 10. Místo na Bohdalci prý počká na schválení nového územního plánu. Nevyloučil přitom jeho nové využití pro bytovou výstavbu.

JAN HORÁK