Předseda Unie školských asociací ČR (CZESHA) Jiří Zajíček, který je ředitelem Masarykovy střední školy chemické, považuje prakticky za nemožné získat pro odborné technické předměty učitele s požadovanou kvalifikací.
„Asi největší průšvih jsou ajťáci. Sám jsem měl problém, když kolega odešel do soukromé sféry, protože potřeboval uživit rodinu. Musel jsem přijmout maturanta, který má znalosti v oboru, protože dělá správce sítě," řekl.
Školy se raději snaží udržet důchodce
S podobnými problémy, které se týkají také strojírenství, elektrotechniky a odborných chemických předmětů, se podle Zajíčka potýká spousta průmyslových škol. „Školy dělají, co můžou. Snaží se udržet důchodce, co nejvíce to jde. Lepí to lidmi bez kvalifikace a shání i studenty. Je ale potřeba přijmout systémové opatření, které pomůže," dodal.
Kvalifikovaný učitel musí mít vedle odborného také pedagogické vzdělání. Školy mohou přijmout nekvalifikovaného jen v nezbytných případech na nezbytně dlouhou dobu. Zajíček se přiklání k tomu, aby se požadavky na kvalifikaci zmírnily.
Školy nemohou soukromé sféře konkurovat
Vzhledem k tomu, jak vysoká je aktuálně poptávka po technicky vzdělaných pracovnících v komerční sféře, nemohou učitelské platy nabídkám soukromých firem konkurovat.
Zářijový růst platů na tom nic nezmění. „Otázkou je, zda nevymyslet rozvojový program na podporu platů těchto odborníků," řekl Zajíček. Uznal, že prosadit něco takového na vládní úrovni potřebuje odvahu. Mohly by protestovat jiné skupiny pedagogů.
Problémy hlásí i gymnázia
Poptávka je také po fyzikářích a chemikářích. Problémy pociťují i gymnázia, řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Z vlastní zkušenosti ví, že u těchto aprobací si ředitelé nemohou příliš vybírat. „Hlásí se mi samé češtiny, občanky, dějepisy. Těch je přehršel, ti se podle mě ani nemohou všichni uplatnit," poznamenala.
Varovala, že nejsou a ani nebudou k dispozici absolventi učitelsky zaměřených technických oborů. „Do budoucna budou učitelé těch technických předmětů chybět. Sbor by se měl plynule obměňovat a to se neděje," uvedla.
Pedagogické sbory stárnou
Předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová doplnila, že pedagogické sbory obecně stárnou. S hledáním nových učitelů to podle ní mívají snazší školy v regionech, kde se nachází pedagogická fakulta. Její studenti do škol chodí na praxe a pak tam mohou zůstat.
Některé školy trápí i nedostatek dalšího personálu, jako jsou například kuchařky nebo uklizečky. Znovu jen obtížně konkurují vyšším výdělkům v soukromém sektoru.
Chybí i školní personál
„Ta práce může vyhovovat snad jen maminkám s dětmi, protože pracovní doba je přeci jenom výhodnější než v restauracích. Platově jim ve srovnání se soukromníky nemám co nabídnout," řekla Stýblová, která je ředitelkou ZŠ a MŠ Plzeň – Božkov.
Podle červnových statistik Úřadu práce ČR bylo v celé zemi 310 volných míst učitelů odborných předmětů a odborného výcviku, 390 míst pro jiné středoškolské pedagogy a učitele na 2. stupni ZŠ nebo konzervatořích a 432 míst pro učitele 1. stupně. Nezaměstnaných pedagogů bylo více než volných míst, ale nemusela odpovídat požadovaná odbornost nebo bydliště.
Čtěte také: Ohrožený druh? V Praze chybí učitelé