Příběhy těchto a dalších pamětníků by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků ze základních škol z Prahy 4, kteří jejich vzpomínky zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů.

V projektu, který v těchto dnech vrcholí v Praze 4, se děti staly na půl roku reportéry, pátraly ve svém okolí po pamětnících války a totalitních režimů, naslouchaly jim a natáčely jejich vyprávění. Ze vzpomínek a dobových dokumentů pak zpracovaly jejich životní příběhy.

Veřejnost se s nimi může seznámit během slavnostní prezentace, která se uskuteční ve čtvrtek 24. září od čtyř hodin odpoledne na Nuselské radnici. Představí tam třináct lidských osudů, do nichž zasáhly historické okamžiky minulého století. Projekt v Praze 4 realizuje nezisková organizace Post Bellum a Městská část Praha 4.

Příběhy sousedů

Mezi natočenými pamětníky jsou také tři skautští odbojáři věznění komunistickým režimem. „Věděli jsme, že když spadne klec, tak to odneseme. Brali jsme to jako naši skautskou povinnost. Nechtěli jsme sklouznout do mlčící většiny," vyprávěl osmákům jeden ze skautů-odbojářů Jiří Lukšíček.

Žáci si vyslechli i příběh Evy Soukalové, která se v osmnácti letech ocitla v kriminále kvůli zaměstnání v Československé straně národně socialistické: „Udělali ze mne špiona, velezrádce a rozvraceče republiky," popsala.

Svůj příběh dětem vyprávěli také pamětníci války, vědec v oblasti životního prostředí, dramaturg pořadů pro děti či populární sportovní redaktor.

„Pamětníci otevírají dětem cestu k našim moderním dějinám. Děti jejich příběhy doslova objevují, práce je baví a přitom se nenásilnou formou učí porozumět životu v době nesvobody. Navíc s příběhem pracují dál, mají radost, když se jim povede jejich zpracováním příběhu zasáhnout i své okolí," řekla hlavní koordinátorka projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Sbírka Paměť národa

Do projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 4 zapojilo 69 žáků z jedenácti základních škol. Děti pod vedením svých učitelů a koordinátora sbírky Paměť národa natáčely audio reportáže v Českém rozhlase a účastnily se videoworkshopů. Jednotlivé týmy zpracovaly příběhy „svých" pamětníků různě. Kreslily komiksy, připravily program pro mladší spolužáky, jeden tým dokonce vytvořil online pexeso. Zpracované příběhy jsou uloženy ve sbírce Paměť národa, které jsou umístěné i na webových stránkách.

Od roku 2012 se do projektu zapojilo už na tisíc žáků osmých a devátých tříd z více než stovky základních škol po celé České republice. Od září Příběhy našich sousedů startují na osmi místech, nově například v Olomouci, v Brně a okolí, v Chomutově, v Praze 3 či na Jesenicku.