Liboc - Je vklidné čtvrti, přesto je kolem ní denně rušno. Každé ráno po půl osmé začínají na libocké Mateřské škole Sbíhavá stavební práce. Škola prochází generální rekonstrukcí. Vize krásného prostředí pro 85dětí ale má velký zádrhel, práce totiž nabraly více než šestitýdenní zpoždění.

Rekonstrukce začala oprázdninách. Skončit měla nejpozději vříjnu. Nestalo se. „Kvůli rekonstrukci jsme museli posunout začátek školního roku. Místo 3.jsme začali fungovat až 24.září. Naštěstí jsme 14dní před tím mohli využívat alespoň jednu třídu Mateřské školy Bubeníčkova,“ popsala prvotní problémy ředitelka školky Helena Petříčková.

Tím to ale neskončilo. Školka byla od konce září opravována za chodu. Ještě před třemi týdny se nedalo vařit vkuchyni a jídlo musely učitelky zajistit zjiné školky. Dnes je vnitřek předán, stále ale nefunguje zahrada a celá budova je zabalena do igelitu kvůli nové fasádě.

Někteří rodiče si proto začali zoufat. „Průtahy vrekonstrukci mi vadí, protože nejsem na mateřské a neměla jsem hlídání,“ řekla Zuzana Jánská zHostivic. „Rekonstrukce se nás dotkla. Vzáří školka čtrnáct dní nefungovala, teď je sice vprovozu, ale ze stavby je pořád špína,“ dodala Lada Růžičková zRuzyně.

Někteří ale oceňují také to, že školka bude vnovém a především– má navýšenou kapacitu o11dětí. „Jsme rádi, že nám malou do školky vůbec vzali, nebýt rekonstrukce, nemohli by navýšit kapacitu a my bychom si mohli hledat jinou školku,“ uvedl Stanislav Otáhal zLiboce.

Trpělivost se stavební firmou ale došla již Praze 6, která dvacetimilionovou, generální rekonstrukci platí. Podle radního pro školství Prahy 6Jana Holického takový skluz prací za poslední léta nepamatují. „Za porušení termínů čekají firmu sankce. Jakým způsobem je uplatníme nyní řeší naši právníci,“ uvedl Holický. Podle něj si penalizaci paradoxně navrhla sama firma. Penalizace totiž byly součástí hodnocení při veřejné soutěži. Podle Holického tak od října firmě penále narostlo na několik milionů korun. Jaká je přesná částka, Jan Holický nechtěl komentovat, dokud věc nevyřeší právníci.

Stavební firmou, která rekonstrukci zajišťuje, je Kruh Praha. Na její divizi staveb nejprve přislíbili zprostředkovat vyjádření. Žádné ale během středy firma Deníku nezaslala.