To kvůli tomu, aby se opravilo to, co se opravit mělo. Pochopitelně na opravy taky musí být peníze. „Co se týče zvelebování školních prostor či zařízení v nastávajícím školním roce, na letošní rok jsme od zřizovatele, tedy od hl. m. Prahy, nedostali žádnou subvenci. Nicméně nutno podotknout, že větší investici ve výši zhruba 3 milionů korun jsme vložili v loňském roce do rekonstrukce technologie topného zařízení," sdělil Aleš Chalupský, ředitel Základní umělecké školy v Biskupské ulici v Praze 1.

V tomto pražském obvodu letos do prvních tříd nastoupí 354 žáků. „Je to víc než loni a zřizujeme proto další nové tři třídy," sdělila Zora Sládková, vedoucí Odboru školství radnice Prahy 1.

Rekordní počet prvňáčků hlásí i radnice Prahy 2. Poprvé do školy se tedy chystá více jak 500 dětí. Loni v deseti školách, které na území této městské části jsou, jich přivítali 447. Ať už je to hodně nebo málo, v každém případě podle oslovených ředitelů škola musí poskytovat odpovídající podmínky.

Nové lavice i interaktivní tabule

„I naše škola musela opravit mnohé prostory. Například jsme vybavili dvě třídy novými lavicemi, pořídili pro zlepšení kvality výuky interaktivní tabule a nyní nám zbývá opravit oplocení školní zahrady," informuje Lenka Bourová, ředitelka Základní školy Botičská, v Praze 2. Podle ředitelky si opravy vyžádaly celkem 500 tisíc korun.

Nemalou investici vložila do oprav i Základní škola v Loučanské ulici v Praze 5 Radotíně. „Stihli jsme, co se dalo. Tedy výměnu oken u staré budovy, pořídili jsme nové šatní skříňky nebo zrekonstruovali schodiště ke škole. A to nemluvě o rekonstrukci sprch u tělocvičen," sdělil ředitel školy Zdeněk Střihavka.

Podle ředitele opravy stály zhruba 5 milionů korun. „Část investice šla z prostředků školy a část z pokladny obce," doplnil Zdeněk Střihavka. Odbor školství radnice Prahy 5 informuje, že do prvních tříd letos nastoupí 839 žáků.

Na sedmičce bude žáků téměř o polovinu méně

Poněkud méně jich bude ve školách v Praze 7 podle vedoucí odboru školství Zdeňky Jirouškové má usednout do lavic 434 dětí.

„Samozřejmě mnohé z nich nastoupí i do naší školy, kterou jsme taky museli, jako každý rok, zase trochu opravit. Například jsme dali do pořádku topný systém, pokračuje oprava fasády, pořídili jsme nový školní nábytek a pro rodiče na chodby i nové lavice," sdělil Martin Šmíd, ředitel Základní školy T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7 Holešovicích s tím, že letošní opravy školu stály zhruba tři miliony korun.

V jiné základce, konkrétně v Tusarově ulici, radnice již předala novou odbornou učebnu s moderním vybavením pro výuku fyziky, chemie a biologie.

„Pevně věříme, že nová laboratoř může aspirovat na jednu z nejmodernějších učeben přírodních věd v Praze, řekl místostarosta Tomáš Kaštovský. Rekonstrukce učebny, včetně veškerého vybavení, vyšla městskou část na cca 1,3 milionu korun.

„Opravy nám daly zabrat"

Investovat do oprav musela i škola v osmém pražském obvodu. „Ty nám daly zase hodně zabrat. Především zateplení fasády školní budovy. Krom jiného, jako třeba výměna školního nábytku, žáci nyní budou mít k dispozici nově zrekonstruované dvě tělocvičny a vůbec jsme udělali řadu dalších užitečných oprav," poznamenal Ivo Mlejnecký, ředitel Základní školy Burešova v Praze 8 Bohnicích s tím, že škola zvýšila i výdejní kapacity ve své jídelně.

„Žáci oproti minulosti budou mít letos v nabídce tři jídla," doplnil ředitel Mlejnecký. Osmý pražský obvod podle mluvčí Heleny Šmídové nyní posílá do škol 1 252 žáků, loni to bylo 1 158 dětí. „Uvidíme, kolik jich ve skutečnosti do lavic usedne," sdělila mluvčí s tím, že z loňského počtu do školy nakonec přišlo 996 dětí.

Peníze vydávají školy i rodiče

Nástup „dravé školní zvěře do Komenského svatostánku", jak někteří ředitelé dětem s nadsázkou říkají, nejsou investice jen pro samotné školy, ale především i pro rodiče dětí.

„Zatím mě nákup školních potřeb pro mého jedenáctiletého synka vyšel na přibližně dva tisíce korun. Nepochybně vydám ještě další peníze, tak to prostě je," řekla Tatiana Virvová s tím, že náklady na školní potřeby a jiné se školou spojené aktivity se jí každoročně zvyšují o deset až patnáct procent.

Podobného názoru jsou i jiní oslovení rodiče, kteří nejen že chtějí s dětmi, jak sami říkají, držet „novodobý trend popírání insolvence", ale jinými slovy nedat svému okolí příliš najevo, že jejich dítě si nemůže některé školní aktivity z finančních důvodů dovolit.

„Naštěstí mám děti, které berou ohled na rodinné rozpočtové možnosti a zbytečně moji peněženku nějakými pochybnými módními trendy či výstřelky nezatěžují. Samozřejmě že bych svým dvěma dětem jinak dala první poslední," poznamenala chemička Tatiana Virvová.

Pražský magistrát podle Odboru školství pro letošní rok ze svého rozpočtu vyčlenil pro běžné výdaje do škol a školního zařízení 1.405.717.800 korun.