Někteří rodiče už se obrátili na policii a podali trestní oznámení. Gymnázium fungovalo od roku 1991, problémy nastaly v září, kdy se škola přestěhovala do nezkolaudované budovy, navíc si její zástupci nepožádali o přepsání adresy do školského rejstříku. Podle rodičů chyběly v nové budově základní věci, u kabinetů nebyly dveře a k dispozici nebyla ani jídelna. S rekonstrukcí pak pomáhali sami rodiče. Jelikož se ale báli, že gymnázium nebude schopné zajistit kvalitní výuku, začali děti houfně odhlašovat.

„Škola zhruba asi šest týdnů od začátku školního roku ještě jakžtakž fungovala a pak se to vlastně úplně rozsypalo,“ potvrdil mluvčí České školní inspekce Libor Vacek. Inspekce na škole zahájila na popud magistrátu kontrolu.

Studenti přešli do Modřan

Většinu studentů pak přijalo Klasické gymnázium v Modřanech, kde se italština rovněž vyučuje. „K nám přestoupilo 96 studentů a několik učitelů,“ potvrdil jednatel Klasického gymnázia v Modřanech Miroslav Rousek. Os〜tatní z celkem 165 studentů pak přešli jinam. Jenže. Další problém nastal v okamžiku, kdy škola rodičům nevrátila školné. Vyšlo na 32 tisíc korun ročně, platilo se ve dvou splátkách. Druhá část školného ve výši deset tisíc korun se platila v říjnu, tyto peníze měli rodiče dostat zpět, pokud chtěli odstoupit od smlouvy. Peníze už ale neviděli. „Část rodičů podala trestní oznámení,“ sdělil otec jedné studentky. Podle neoficiálních informací dokonce někteří rodiče zaplatili školné i na několik let dopředu.

Vyjádření školy se Deníku nepodařilo zjistit. Bývalá ředitelka Vlasta Kubátová se na internetu všem omlouvá a vyjadřuje lítost nad tím, jak škola skončila. Stěhovat se do nezkolaudovaných prostor se prý museli proto, že vypršela nájemní smlouva.

„Na začátku, když jsme se v roce 1993 stěhovali poprvé, nám byla přislíbena finanční pomoc v řešení důležitých vydání, zůstalo ovšem jen u slibů. Když jsme všechno za ta léta zaplatili a opravili, přišla další rána, skončila nám smlouva a budova se měla měnit znovu na mateřinku,“ popisuje komplikace na stránkách školy bývalá ředitelka.

Drobné závady?

Závady v nové hloubětínské budově, kam se zařízení přemisťovalo naposledy loni, údajně byly drobné. Studenti ale ze školy odešli v době, kdy ředitelka byla s jinými žáky na třicetidenní stáži v Itálii.

LUCIE BOHÁČOVÁ A ČTK