Nové dispoziční řešení stavby ze 70. let má lépe odpovídat současným požadavkům na výuku.

Původní fasádu nahradila unikátní - dřevěná. Samozřejmostí je zelená střecha, rostlinami budou ovšem porostlé také zdi na západní a jižní straně učiliště.

Zachytávat se bude i voda. „Akumuluje se zde dešťová voda, shromažďuje odpadní voda ze sprch a po přečištění se používá na splachování toalet,“ popisuje Romana Widder z firmy Koncept Ekotech.

Vytápění zajišťují čerpadla, kterým dodávají elektřinu fotovoltaické panely s baterií umístěné na střeše. Videoprohlídku budovy najdete zde.

Práce na rekonstrukci více než čtyřicet let starého učiliště jsou přibližně v polovině, hotovo by mělo být v lednu příštího roku.

Test technologií

Pražský magistrát, který je investorem stavby, zde testuje technologie, které chce do budoucna používat při opravách a výstavbě dalších zařízení.

Podle radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) je kromě energetické úspory zapotřebí dbát na komfort jejich budoucích uživatelů. „Aby se děti učily v prostředí, které je pohodlné z hlediska akustiky, teploty a celé řady dalších faktorů,“ říká Šimral. „Chtěli jsme vyzkoušet něco nového,“ dodává Šimral.