Konzervatoř, která už desetiletí vychovává tanečníky a rozvíjí baletní umění i spolu s Pražským komorním baletem, funguje zároveň jako osmileté gymnázium. Její absolventi tak běžně pokračují ve studiu i na vysokých školách jiného než uměleckého zaměření.

Stávající studenti konzervatoře teď ale nevědí, kde se budou učit příští rok. Výpověď ze současných prostor v Základní škole Pod Žvahovem, které konzervatoř využívala i poslední tři roky, kdy dostala výpověď z nájmu, totiž potvrdil soud.

Učebna v posilovně

Praha 5, která má budovu svěřenou do správy od magistrátu, argumentuje tím, že prostory potřebuje pro další rozvoj základní školy. „Vzhledem k výsledkům demografické studie, která nám jasně ukazuje potřebnost této základní školy, a budoucímu rozvoji městské části je nutné dokončit kompletní rekonstrukci areálu, zajistit dětem dostatečnou tělocvičnu a školní jídelnu a usnadnit komunitní využití areálu,“ uvedla starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Tanečníci už pocítili tlak na využití školní budovy například tak, že se budoucí maturanti učili v posilovně. Podle radnice měla konzervatoř dost dlouhou dobu na to, aby pro svoji výuku našla jiný objekt. S tím ale její manažer a dramaturg Antonín Schneider nesouhlasí: „Po celou dobu soudních tahanic jsme se snažili zajistit nové prostory. Potřebujeme nejen učebny, ale také taneční sály, v podstatě cvičná jeviště.“

Sály místo televizních studií?

Podle Schneidera škola jednala s pražským Institutem plánování a rozvoje (IPR), památkáři i Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a dostala tipy na 57 lokalit, kde by mohl spolu s ní sídlit také Pražský komorní balet.

„Našim požadavkům by vyhovoval pozemek pro výstavbu v Nových Butovicích, komplex budov po televizi Prima na Palmovce nebo nově také objekt v Kobylisích,“ říká Schneider s tím, že před komunálními volbami v roce 2018 už byla na stole předjednaná varianta výstavby nové budovy v Butovicích. „Pak jsme tedy přišli s Palmovkou a nyní navrhujeme levnější variantu v Kobylisích,“ doplnil Schneider.

Současné vedení Prahy se chce o pokračování školy zasadit. „Žádný vhodný prostor zatím nemáme. S panem ředitelem jsem v kontaktu. Škola bude 5. listopadu na Výboru pro výchovu a vzdělávání prezentovat své návrhy,“ informoval radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).