Spor mezi dosluhujícím vedením Prahy 11 a soukromou školou Michael snad spěje k rozuzlení. Podle ředitelky vzdělávací instituce Moniky Hrubešové byla ožehavá otázka dvacetimilionové dotace na dostavbu střední a vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby na čtvrteční schůzi zastupitelstva zařazena až dodatečně.

„Zřejmě podlehli mediálnímu tlaku po sérii kritických článků z tohoto týdne,“ interpretuje Hrubešová hlasování, které může být zvratem v celé kauze a zároveň zasáhnout i do místní rozhádané politické scény. Zastupitelé ve čtvrtek večer uložili radě, aby požádala město o účelovou dotaci v hodnotě 20 milionů na dostavbu nového školního pavilonu pro studium grafiky.

Střet zájmů a trestní oznámení

Škola mohla na dotaci od magistrátu snadno dosáhnout. Podle Hrubešové se ale „jihoměstská“ radnice včele se starostou Petrem Jiravou (ANO) snažila transakci v uplynulých měsících znemožnit. „Přidělené peníze chtěli nejdřív použít na jiné účely, a když se jim to nedařilo, pokusili se je vrátit městu. Teď ale slavíme dílčí vítězství a vše je na dobré cestě,“ dodala ke sváru Hrubešová, která považuje za důvod obstrukcí Jiravův střet zájmů.

Starostova manželka totiž řídí v jedenáctém obvodu konkurenční a rovněž soukromou školu Orange. V souvislosti s případem podává na Jiravu trestní oznámení nejen ředitelka, ale i zainteresovaný architekt. Starosta Petr Jirava ovšem jakékoli chyby odmítá.

„Rada MČ Praha 11 konala od června roku 2018 všechny potřebné kroky k tomu, aby přidělená dotace mohla být využita na nástavbu objektu Machkova 1646 do konce tohoto roku. Městská část v žádném případě účelově zpracování dokumentace neprotahovala, naopak se snažila poskytnout projektantovi školy Michael součinnost při tvorbě této dokumentace,“ sdělil Pražskému deníku Jirava s tím, že se nechce angažovat v mediálních přestřelkách.

Podle uniklé, několik měsíců staré e-mailové komunikace mezi Jiravou a radničními právníky, se ale starosta v účelové dotaci pro školu Michael skutečně osobně angažoval. „Já se schůzky určitě nezúčastním, ale proběhnout by měla. Připomínám, že prvotní dohoda se musí týkat významného snížení jejich požadavků. Pak teprve bude možné začít diskuse o všem ostatním. Je třeba, aby to konečně pochopili,“ napsal v mailu Jirava.

Velmi opatrné rozhodnutí

Také podle Jiřího Štylera, exstarosty Prahy 11 a lídra vítězné kandidátky posledních dvou voleb, bylo zadržování dotace pro školu Michael bezdůvodné a dosluhující radní svůj odmítavý postoj dostatečně nevysvětlili. „Střet zájmů tam samozřejmě je. Pan Jirava už za mého starostování neskrýval osobní antipatie k vedení školy,“ poznamenal Štyler, který považuje čtvrteční rozhodnutí zastupitelů v kauze za „velmi opatrné“. Kolegům ve čtvrtek předložil bez úspěchu vlastní návrh s časovým harmonogramem pro vyřízení dotační žádosti.

Pokynem zastupitelstva k „odblokování“ peněz by se nicméně měla rada řídit. Podle ředitelky Hrubešové může ještě přidělení dotace a zahájení dostavby váznout na vypsání výběrového řízení na zhotovitele díla, což musí učinit radnice. 

Za druhý aktuální úspěch označuje Hrubešová verdikt městského soudu, který padl rovněž ve čtvrtek. Rozsudek zamítl odvolání Prahy 11 v komplikovaném a několik let trvajícím sporu s Michaelem. Majitel školy má totiž budovu v nájmu od městské části. Na přelomu desetiletí ji kompletně opravil a podle smlouvy za to nemusí dočasně platit nájem. Předmětem sporu je přitom doba této úlevy. V případě opačného verdiktu hrozilo škole vystěhování. Podle Hrubešové je verdikt soudu konečný a nezvratný.