Hodinami „pěstitelek“ legendárního učitele prošly ve 2. polovině minulého století tisícovky žáků. V rámci vyučování obhospodařovali záhony a zeleň na víc než půlhektarovém pozemku. Škrétova zahrada, vybavená skleníky i závlahovým systémem, zásobovala ovocem a zeleninou nejen školní jídelnu.

„Okopávání záhonů nás moc nebavilo, zato jsme se vždycky těšili na návštěvu skleníků s kvetoucími rostlinami. Taky jsme se rádi chodili dívat na voliéru s papoušky a na včelí úly. Nevím, jak to dělal, ale neznám nikoho, kdo by od jeho včel dostal žihadlo. Občas jsme dostali na ochutnání plástev s medem,“ popisuje „pěstitelky“ paní Petra, která školu navštěvovala v 80. letech.

Škrétovo království zahrnovalo i venkovní bazén, který se v letních dnech napouštěl vodou. V novém tisíciletí však nastala dlouhá léta chátrání.

Odpočinkový areál

Nakonec se před pár lety pustila radnice Prahy 4 do obnovy areálu, díky níž teď otevřela Přátelskou zahradu. Vedení městské části ji představilo jako výukový a odpočinkový areál v sousedství školy. Oproti minulosti je přístupný nejen školákům.

„K relaxaci ji může využít veřejnost, maminky s dětmi, senioři a vůbec všichni, kteří chtějí na chvíli utéct z hluku velkoměsta. Stejně tak poslouží park i žákům školy, kteří v nově vybudovaném amfiteátru a altánu mohou pořádat například divadelní a hudební představení,“ upřesnil radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).