Tři sokolníci a pět dravců se celoročně střídají ve stráži na ďáblické skládce. Vlastník skládky si je najal pro plašení ptáků.

Právě drobní ptáci jsou podle místních lidí velký problém. Skládka je přitahuje jako magnet a oni pak svými výkaly znečišťují vše vjejím okolí. „Máme špinavou fasádu, zahradu, ani prádlo ven nepověsíme,“ popsal na veřejném slyšení orozšiřování skládky František Michek, který nedaleko skládky bydlí. Podle sokolníků takové situaci zabránit zcela nelze, plašení ale může pomoci, aby se ptáci uskládky nezdržovali.

Záleží na ročním období

Sokolníci se na skládce pohybují od jejího založení vroce 1993.Prochází ji několik dní vtýdnu. Společnost jim dělají sokoli nebo rarohové. „Ssebou má jednoho až tři ptáky najednou. Záleží na ročním období,“ řekla mluvčí zbraslavské sokolnické společnosti Kerecen Ludmila Čermáková. Podle ní lze vytipovat denní dobu iobdobí vroce, kdy ptáci na skládku naletují nejvíce. „Patří mezi ně zima, kdy je nedostatek potravy, a období hnízdění, protože ptáci potřebují sehnat potravu ipro svá mláďata,“ dodala Čermáková.

Na největší skládku vrepublice naletují havrani, rackové, špačci a holubi. Sokolník se svými zvířecím pomocníkem má za úkol zabránit jim, aby na skládku usedli. „Je to především proto, že ptáci ze skládky roznášejí biologický odpad po okolí,“ uvedla Čermáková.

Dravec musí mít povahu

Sokol nebo raroh je zvyklý většinou reagovat na sundání čepičky a mírný pokyn rukou. Vzlétnout dokáže ibez toho,abypřímo vidělhejno ptáků. Práci na skládce zvládne půlroční, ale idvanáctileté zvíře. Důležité je, aby ktomu mělo povahu a obstálo ve výcviku. „Ptákům, které používáme výhradně pro práci vĎáblicích, nesmí vadit práce těžkých strojů a nesmí se lekat pohybu odpadu ve větru,“ popsala Čermáková.

Ačkoliv sokolnická firma zajišťuje dohled nad dalšími skládkami vrepublice, dravce zjedné konkrétní skládky ale používá pouze na ní. Pouze tak začne pták brát skládku jako své teritorium a nehrozí jeho ulétnutí. Pro větší jistotu siale své dravcesokolníci jistí miniaturními vysílačkami. Zatím je ještěnemuseli použít.

Ptačí specialisté

Úplně jiným způsobem se podle mluvčí Čermákové cvičídravec určený kochraně kulturních památek nebo plašení ptáků ve velkoskladech potravin, materiálu, ochraně zemědělských půd nebo kfilmu. „Pokud cvičíme ptáka pro reklamu nebo film, musí být zvyklý na lidi, auta, ruch velkoměsta. Musí mít vyrovnanou a klidnou povahu,“ zdůraznila Čermáková. Několik sokolů, vycvičenýchzbraslavskou firmou,se zúčastnilo například pohádky Nesmrtelná teta nebo Pták ohnivák.

Podle vlastníka skládky, společnosti .A. S. A., isokolníků je plašení pomocí živého dravce nejúčinnější metodou. Na makety dravého ptáka nebo mechanické plašení si totiž drobní ptáci brzy zvyknout a nevěnují jim příliš pozornosti. „Jedná se ozatím nejúčinnější metodu. Dravec se nachází ve svém přirozeném prostředí, chová se tak a je tak také vnímán okolím. Tato metoda je využívána ijinde, například na letištích,“ uvedla mluvčí společnosti .A. S. A. Radka Klimošová.