Radnice požaduje vypracovat evakuační plány a zpřísnit bezpečnostní opatření. Zároveň mají organizátoři naplánovat jinou cestu, kterou by se na náměstí přivážel umělý sníh. „Jde o dva a půl tisíce metrů krychlových umělého sněhu, který se musí zvýrobny ze Strahova nějak dovézt. Celkem jde tedy o osm set vjezdů nákladních aut do historického centra,“ uvedl místostarosta Prahy 1 pro oblast dopravy Karel Koželuh (SNK-ED). Organizátoři požadovali provolení pro vjezd zLoretánské ulice. Tím by na dva dny uzavřeli ulice Loretánskou, Kanovnickou a U Kasáren. „Navrhli jsme spíše trasu přes Brusnici a Kanovnickou stím, že by byla obousměrná,“ doplnil Koželuh.

Radnice zároveň nebyla spokojena stím, že koridory podél trati jsou příliš úzké, mají od tří do pěti metrů, přičemž plánovaná návštěvnost je dvacet tisíc diváků. „Požadujeme, aby vypracovali evakuační opatření. Také musí zabránit tomu, aby se zmonumentů vparku stala další tribuna,“ zdůraznil Koželuh.

Podle ředitele závodu Marka Rejmana zatím radnice nepřišla sničím, co by byl pro pořadatele zásadní problém. „Původně jsme chtěli sníh vozit auty, jenže tento typ by se vpřípadě náhlé změny počasí proměnil v kostku ledu. Ztoho důvodu by bylo výhodnější vyrobit umělý sníh spomocí dusíku přímo na Hradčanském náměstí, tím by problémy sdopravou odpadly,“ navrhl další variantu. Podle Koželuha nesmí sníh na náměstí po závodu zůstat. Do poledne dalšího dne má být prostor uklizen.

Ani zpřísňující požadavky ze strany radnice neuspokojily místní obyvatele a opozici. „Sakcí nesouhlasíme, protože je nepřístojné, aby se vzóně UNESCO děly takovéto akce. Se spřátelenými organizacemi podnikneme potřebné kroky proti uskutečnění závodu,“ prohlásila včera místopředsedkyně Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan Alena Schätzová. Ani opozice není akci příliš nakloněna. „Kromě poměrně velké dopravní zátěže je problém vtom, že se ke komerční akci využívá historická zóna. Je zřejmě tedy pouze otázkou, kdy si motorkáři pronajmou nádvoří Pražského hradu na závody,“ řekl Deníku zastupitel Filip Pospíšil (SZ).

 

 

Důležitá bude efektivní organizace, říká Neumannová

close zoom_in

Šéfka závodu Kateřina Neumannová se komplikací okolo vysněného běžeckého sprintu Tour de Ski na Pražském hradě nebojí.

Radnice Prahy 1 vám ale vrátila projekt kpřepracování…

Při vyřizování povolení nevznikl žádný problém. Scházíme se a jednáme se zástupci Prahy 1, abychom co nejmíň narušili běžný chod této části města. I když víme, že zásah to samozřejmě bude.

Včem vidíte hlavní problém?

Aby to všechno klaplo, je potřeba správně zorganizovat všechny detaily. Aby byla lokalita uzavřená co nejmenší čas a po závodě se co nejrychleji zlikvidoval dovezený sníh. A také aby diváci, turisti i místní obyvatelé přesně věděli, kdy a jak se pohybovat.

Uvažovali jste i o umělém osvětlení, že?

Jsme limitováni programem zMezinárodní lyžařské fededrace FIS. Čas jsme dostali přidělený, hned po nás půjdou vtelevizi skoky zOberstdorfu. Finálové jízdy budou mezi 14.00 a 15.30.

Ve vaší dlouhé kariéře jste zažila plno městských závodů, zažila jste někde komplikace?

Jezdí se ve Stockholmu a vnorském Drammenu, nebo vDüsseldorfu. Nikdy jsem nezažila konflikt, naopak závody měly úžasnou atmosféru. Přišlo strašně moc lidí.

(ton)

 

Tour de Ski na Hradě


Termín: neděle 30. prosince 2007

Čas: kvalifikace 11.45, finálové jízdy 14.00-15.30

Tratˇ: 1 km volnou technikou pro muže i ženy

Místo: Hradčanské náměstí

Očekávaná návštěva: 20000 diváků

2. závod prestižní série Tour de Ski

Boduje se zároveň i do Světového poháru