Trasa překonávající tři vorové propusti – Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez – je dlouhá 6,5 říčních kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice.

Jako první startuje několik soutěžních kategorií závodu, v němž zápolí jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Velká část z nich závodí na typických skautských pramicích P550, se kterými je možné i plachtit, což je mezi plavidly unikátní. Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti.

„V minulém ročníku akce projelo trasu téměř 1300 posádek a 193 lodí bylo závodních, což je historicky nejvyšší počet. Počet účastníků volného splutí rovněž každý rok stoupá, a tak je už několik týdnů před akcí dokonce problém sehnat v okolních krajích lodě.” uvádí velitel závodu Jan Fischer.

První akce proběhla v roce 1939

„Divákům bych doporučil sledovat dění u Staroměstského jezu, ten je pro vodáky kvůli silnému proudu nejnáročnější a pokaždé tam dochází k napínavým situacím,“ dodává.      

O bezpečí závodníků se stará Vodní záchranná služba ČČK z Prahy 6 a Prahy 15 a skautští vodní záchranáři, zdravotnickou službu vykonává Skautský záchranný tým.

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. První ročník akce uspořádali skauti ze 13. oddílu z Libně, kteří původně navštěvovali známou Foglarovu Dvojku, ale později se rozhodli věnovat vodnímu skautingu.

Pohnutou historii má skleněný pohár, o který se v závodě soutěžilo. Ten původní skončil ve skautské klubovně zapečetěné v roce 1949 komunisty. Skauti ho i přes nebezpečí z klubovny odnesli, a to jako jedinou věc. Do rukou organizátorů závodu se vrátil až v roce 2009, tedy po více než šedesáti letech, kdy byl považován za ztracený.

Vodní skauting v Česku je stejně starý, jako naše republika, letos slaví 100 let od svého založení.