Nejen stížnosti obyvatel

O zastavení letňanského projektu rozhodlo poslední zasedání městské rady. Radnice se u projektu potýkala delší dobu se stížnostmi obyvatel a dalšími problémy.

Ukázalo se například, že sportoviště nemůže vzniknout bez protihlukových bariér. Třímetrové stěny by stavbu poněkud prodražily, navíc by tím podle starosty Ivana Babického vzniklo jakési ghetto.

„Vznik skateparku v Letňanech by byl pro mladé obrovskou vzpruhou. Na sídlišti žije spousta lidí, areál by měl své uplatnění,“ říká Radomír Teichmann ze společnosti Mystic Constructions, která byla partnerem radnice při návrhu letňanského sportoviště.

Podle Teichmanna bude největší pohromou pro pražské příznivce skatu případné zrušení plochy u kyvadla na Letné. Mladí lidé v centu metropole s oblibou jezdí také u Národního divadla.

Praha 1 proto v minulosti uvažovala o projektu skateparku na Střeleckém ostrově, nakonec z něj ale sešlo. Podle Radomíra Teichmanna se momentálně v Praze vznik dalšího velkého skateparku nechystá.

Částečná náhrada v Hostivaři

Alespoň částečnou náhradou za neúspěšný letňanský projekt může být sportoviště v Hostivaři, které otevřelo své brány příznivcům skatu na bývalých pozemcích ministerstva zahraničí v ulici Na Groši. Má patnáct překážkových prvků a jeho realizace stála víc než čtyři miliony korun.

„Naše představa je taková, že o sportoviště se budou částečně starat jeho uživatelé. Samozřejmě že tady bude i správce,“ uvedl starosta městské části Praha 15 Jiří Petříš.

Projekt spolufinancovala městská část, magistrát a také soukromí sponzoři. Menší překážkové dráhy se nacházejí také u mnoha základních a středních škol v jiných částech Prahy. Většinou sportovcům slouží jako tréninkové plochy.

Skatepark v Letňanech měl najednou pojmout až 60 návštěvníků – skaterů a příznivců kol BMX. Původně plánované investice na výstavbu činily 20 milionů korun, z čeho by 12 milionů uhradila dotace hlavního města. Letňanská radnice uvažuje o převodu dotace do jiného projektu. Jednou z možností je vybudování sportovišť v Chlebovnické ulici, druhou vznik adrenalinových atrakcí v místě původně plánovaného skateparku. Pro něj se zavázala najít jiné místo. Podle opozice ale žádné nenajde.